Vitamín H - neHnevajte sa dlho
Hnev je naša prirodzená reakcia, keď veci nie sú podľa našich predstáv…
Manželia Nicky a Sila Lee, autori Manželských večerov, hovoria, že v zásade prejavujeme hnev dvomi spôsobmi, buď ako nosorožec alebo ako ježko. Inými slovami, buď máme tendenciu vybuchnúť a v hneve všetko ničiť alebo máme tendenciu sa uzavrieť do seba a prestať komunikovať. Ani jedna z týchto reakcií nie je zdravá, aj keď, my, ježkovia, máme tendenciu si myslieť, že naša reakcia je menej zhubná. Avšak obe tieto reakcie môžu rovnako ohroziť náš vzťah.
Istý Japonec sa tak nahneval na svoju manželku, že sa s ňou nerozprával dlhých dvadsať rokov! Dôvodom bolo, že žiarlil, že sa jeho manželka príliš venuje ich deťom a jeho zanedbáva. Ona sa napriek tomu s ním nerozviedla! (Prosím, toto doma neskúšajte.) Keď napokon prelomil mlčanie, uznal, že jeho správanie jeho manželku zraňovalo a ospravedlnil sa jej.
Či už sa hneváme krátko a vybuchujeme pritom ako sopka, alebo sa hneváme dlho a podomieľame brehy nášho vzťahu ako tichá riečka, potrebujeme sa naučiť zvládať svoj hnev konštruktívne.
Možno poznáte tú radu z jednej starej knihy, že nemáme dovoliť, aby slnko zapadlo skôr, ako sa prestaneme hnevať. Nechajme bokom špekulácie, či je lepšie sa preto pohádať hneď ráno, podvečer alebo až po západe slnka. Pointa je v inom – aby sme zbytočne neodkladali zmierenie.
Prečo sa nehnevať dlho?
Predlžovaný hnev nás oberá o radosť zo života. Oberá o radosť zo života obe strany konfliktu. Ak sa dlho hneváme, ubližujeme nielen tomu druhému ale aj sami sebe.
Predlžovaný hnev tiež narušuje vzťah. Neriešený hnev môže prerásť do vážnejších problémov a konfliktov. Po času sa môže stať, že sa síce hneváme, ale už sme aj zabudli, čo bolo prvotnou príčinou nášho hnevu. O to ťažšie sa potom z hnevu vychádza von.
Ako pristupovať k hnevu konštruktívne?
- Posuňte sa od kričania/mlčania k rozhovoru. V pokoji sa vráťte ku konfliktu a prediskutujte problém. Opustite mentalitu nosorožca/ježka. Tieto nám prirodzené reakcie nie sú konštruktívne.
- Sadnite si nie oproti sebe, ale vedľa seba. Problém položte pred seba. Problémom nie je váš partner, ale daná vec, ktorú idete spoločne riešiť. Hľadajte spoločne riešenia, nevyhovárajte sa, ani sa neobhajujte.
- Viac počúvajte ako hovoríte. (Máme dvoje uší a len jedny ústa.)
- Nespochybňujte to, čo hovorí ten druhý. Môžete to vidieť inak, ale skúste akceptovať, že tomu druhému sa to môže javiť inak. Nespochybňujte emócie toho druhého. Emócie sú skutočné, aj keď nemusia zodpovedať skutočnosti, ako ju vnímate vy.
- Verte tomu, čo ten druhý hovorí. Ak si nedokážete navzájom veriť, neposuniete sa dopredu. Neobhajujte sa, nemusíte hneď všetko vysvetliť. Neskáčte do reči.
- Striedajte sa v hovorení a počúvaní. Počúvanie znamená snažiť sa správne porozumieť tomu druhému. Uistite sa doplňujúcimi otázkami, že ste ho správne pochopili.
- Priznajte si svoj podiel viny a ospravedlňte sa, ak je to potrebné. (Pravdepodobne to potrebné je.)
- Odpustite. Veľmi často niet inej cesty dopredu ako si navzájom odpustiť. Manželstvo nie je súťaž na výhru. Ak chceme vo vzťahu vyhrať, prehráme obaja. Iba ak obaja chceme, aby vyhralo naše manželstvo, môžeme spolu víťaziť.
Ondrej Kolárovský, člen národného tímu NTM