2021 Bezpečne v manželstve

Projekt "NTM doma"

V tomto "pandemickom" ročníku sme preniesli aktivity NTM priamo do obývačiek párov. Priniesli sme podnety, ako vytvoriť či nestratiť v našich vzťahoch atmosféru bezpečia a tiež príležitosti prežiť špeciálny čas so svojím manželským partnerom. Pozreli sme sa na štyri oblasti, ktoré prispievajú k tomu, aby bolo manželstvo bezpečným miestom: ZÁVÄZOK - PRIJATIE - PRIATEĽSTVO - ODPUSTENIE a štyri, ktoré bezpečie v manželstve ohrozujú: KRITIKA - EGOIZMUS - NEÚCTA - NUDA.

K jednotlivým témam sme ponúkli krátku inšpiráciu a zaujímavé video, rozhovor alebo tip na aktivitu vo dvojici. Väčšina z ponúkaných materiálov je naďalej k dispozícii, a tak ich môžete využiť aj v nasledujúcich mesiacoch pre dobro vašich manželstiev.

Ponuka pestovať bezpečné prostredie v našich manželstvách pokračuje!

Vzhľadom na pandemickú situáciu, sme aktivity tohto ročníka NTM preniesli do online priestoru. A to prinieslo oproti minulosti jednu veľkú výhodu: mnoho z tohtoročnej ponuky zostáva k dispozícii aj naďalej. Pozývame vás využiť to pre dobro vašich vzťahov!


Večer pre dvoch

 = možnosť zažiť špeciálny čas vo dvojici a posilniť naše priateľstvo priamo v našej obývačke!

Ponuka urobiť si takýto večer vo dvojici stále trvá - Vyhraďte si naň nerušených 60 minút, pripravte si obľúbený nápoj, nejakú dobrotu :-), pohodlne sa usaďte a nechajte sa previesť moderátormi Ondrejom a Alenkou Večerom pre dvoch. Vypočujete si príbehy zo života, zasmejete sa na vtipných scénkach, budete mať tiež príležitosť porozprávať sa spolu a veríme, že zažijete nezabudnuteľný večer vo dvojici! Pohľad psychoterapeuta na bezpečie v manželstve

So psychoterapeutom Zoltánom Matyusom sme hovorili o tom, ako v manželstve vytvoriť bezpečné miesto. Ak ste rozhovor nestihli, môžete si ho pozrieť zo záznamu.


 "Manželstvo ako v tlakovom hrnci"

Projekt Tlakový hrniec nahral rozhovory o vzťahoch a manželstvách s piatimi odborníkmi - o tom, ako pestovať manželský vzťah, čomu sa vyhnúť, ako si poradiť, keď sa to pokazí, ako obnoviť stratenú dôveru... V rámci kampane NTM ponúkol Tlakový hrniec pohľad týchto odborníkov na to, čo je vo vzťahu nebezpečne toxické, úplne zadarmo TU.Podcasty o bezpečí v manželstve "7 dní / 7 minút"

Vzťahovo pripravilo sériu 7-minútových podcastov so psychologičkou Denisou Zlevskou venovaných 7 nebezpečenstvám, ktoré na nás vo vzťahu číhajú a 7 riešeniam, ktoré nám ich pomôžu ustáť:  


Hoci si to možno neuvedomujeme, v živote sa rozhodujeme tak, aby sme sa vyhli ohrozeniu a cítili bezpečne. Zamykáme dvere a cenné veci, v aute používame bezpečnostné pásy, v noci sa vyhýbame tmavým a opusteným miestam, pri lezení vo výškach používame istenie, na plavbu v neistých vodách sa nevyberieme bez záchranného kolesa...

Odborníci o bezpečí v manželstve...

K téme "Bezpečne v manželstve" sme požiadali o pohľad dvoch naslovovzatých odborníkov.

Jedným je riaditeľ briského výskumu Marriage Foundation Harry Benson. K téme bezpečia v manželstve  napísal: "Každý chce lásku, na ktorú sa môže spoľahnúť. Keď niekoho milujeme, chceme, aby nás miloval tiež, aj keď to nie je jednoduché. Chceme dôveru, istotu a bezpečie. Keď sa niekomu otvoríme, podstupujeme obrovské riziko. Preto sa potrebujeme cítiť v bezpečí - emocionálne, fyzicky a tiež mať pocit bezpečia, plynúci zo záväzku." Celý článok, ktorý Harry Benson napísal exkluzívne pre NTM na Slovensku, si môžete prečítať TU.

Ďalším osloveným bol profesor Vladimír Krčméry, ktorý okrem toho, že už 35 rokov žije v manželstve, je odborníkom na tropickú medicínu a často prináša odporučenia, ako sa aj v nebezpečných obdobiach správať čo najbezpečnejšie. Profesor Krčméry v rozhovore pre NTM povedal: "Človek potrebuje v manželstve zázemie - bezpečný prístav, ak chce vykonávať svoje povolanie a znášať pracovné nasadenie, najmä v treťom svete." Ak sa chcete dozvedieť viac o jeho pohľade na manželstvo aj to, ako práca v treťom svete mení našu perspektívu, pozrite si rozhovor s ním TU.


Projekt 2021: Diskusie o bezpečí v manželstve so psychoterapeutom Zoltánom Mátyusom

priateľstvo v manželstve

odpustenie vo vzťahoch

nevera v manželstve

egoizmus vo vzťahu