2020 Náš príbeh

Každé manželstvo je jedinečné a každá dvojica si píše svoj vlastný neopakovateľný príbeh, ktorý začal spojením dvoch sŕdc... Aktuálny ročník Národného týždňa manželstva vytvára príležitosť zastaviť sa, aby sme si pripomenuli našu spoločnú históriu: Ako náš príbeh začal, čo sme spolu dosiahli, ako sme prekonali náročné obdobia, čo nás na našom vzťahu baví, aké hodnoty nesieme... Tiež nás motivuje k vďačnosti za náš vzťah a za človeka, s ktorým príbeh tvoríme. No a nakoniec nám pripomína, že budúce kapitoly nášho príbehu píšeme už dnes.

Špeciálna ponuka NTM 2020 - manželský kardio-balíček:

drevený prívesok (pre manželku) a kľúčenka (pre manžela) 
malá skladačka s inšpiratívnymi otázkami pre rozhovor vo dvojici

Kardiobalíčkom ste mohli prekvapiť svojho manželského partnera a vyjadriť mu týmto osobným darčekom počas valentínskeho týždňa svoju lásku, alebo ste si mohli urobiť s otázkami zo skladačky svoj "súkromný Večer príbehov", alebo ste mohli kardiobalíčkom obdarovať iných, a tak ich povzbudiť v ich manželskom vzťahu.


Počas NTM 2020 sa na viac ako 20-tich miestach Slovenska konali Večery príbehov - príjemné večery, kde si manželia mohli vypočuť zaujímavé príbehy zo života iných párov a kde si oni sami mohli zaspomínať na "svoje vlastné príbehy". 

Podnety k súkromnému "Večeru vašich príbehov":

Vyhraďte si čas len pre vás dvoch - vyjdite si do príjemnej reštaurácie či kaviarne, alebo si v pohodlí vlastnej obývačky zapáľte sviečku, pustite príjemnú hudbu a pripravte jedlo, ktoré máte radi. No a potom si pripomeňte svoj príbeh tým, že budete spolu spomínať na to:

  • Prečo ste sa do seba zamilovali 
  • Čo nezabudnuteľné ste spolu  prežili
  • Kedy ste mimoriadne vnímali podporu svojho partnera 
  • Čo považujete za váš spoločný úspech 
  • Kedy vás to spolu bavilo 
  • Čo vám pomohlo prekonať náročné obdobia 
  • Ktoré rozhodnutia vo vašej spoločnej histórii považujete za kľúčové

Dokonalé príbehy nedokonalých manželstiev

- takto stručne sa dá opísať obsah slovenského dokumentárneho filmu Manželstvá z Tlakového hrnca.

Tvorcovia Lívia Halmkan a Mária a Stano Piatrik v ňom zachytili výpovede štyroch manželských dvojíc. Rozprávajú nielen o začiatkoch ich vzťahu, ale aj o tom, z čoho sa zrodila manželská kríza (nevera, depresia, pornografia a dokonca aj nemanželské dieťa). Film sa zároveň zameriava na spoločný znak - všetky páry krízu dokázali prekonať.  Nechajte sa inšpirovať príbehmi iných!

Aj vy sa aktuálne cítite vo vašom manželstve ako v tlakovom hrnci?Zasekli ste sa vo vašom vzťahu a zdá sa vám, že sa sami neviete pohnúť z miesta, skôr naopak - každým ďalším pokusom sa to medzi vami zhoršuje? Nemusíte hneď hádzať "flintu do žita". Možno podobne, ako keď ochoriete, len potrebujete požiadať o pomoc zvonku. Možno stačí obrátiť sa na skúsenejší pár alebo priateľa, ktorý vás oboch má rád a vypočuť si ich pohľad. No možno si potrebujete pohovoriť s odborníkom na vzťahy - poradcom, duchovnou autoritou či psychológom.

Ak neviete, na koho by ste sa mohli obrátiť, máme pre vás ponuku niekoľkých poradcov a psychológov TU


Ďalšie tipy pre páry: 

  • Ak máte chuť na niečo aktívne, urobte si výlet vo dvojici a vyberte sa na miesto, kde ste zažili niečo nezabudnuteľné. Oprášte spomienky a oslavujte váš vzťah.
  • Tvorivé páry si môžu vytvoriť vlastnú dekoráciu do svojho bytu. Podľa video-návodu si vyrobte "kinofilm vašich príbehov vo vintage štýle", ktorý vám bude pripomínať dôležité momenty vášho vzťahu. 
  • V záložke "o manželstve" nájdete inšpiratívne príbehy z manželského života, no tiež závery vedcov, ktorí ukazujú, že na manželstve naozaj záleží... 

Pre NTM 2020 bol Digitálnymi stratégiami vytvorený online kurz "Spokojné manželstvo" - pre všetkých, ktorí sa chcú naučiť novým zručnostiam pre vzťah či lepšie porozumieť svojmu partnerovi.  Neziskové organizácie Naše manželstvo a YWAM ponúkli párom jarné víkendy vo dvojici: Motivačný víkend pre posilnenie blízkosti v manželstve a Zážitkový víkend pre páry, ktoré chcú prehĺbiť vzájomné priateľstvo.

Veríme, že ste NTM 2020 využili, aby ste do vášho manželského príbehu napísali ďalšiu nezabudnuteľnú kapitolu!


NTM 2020 v regiónoch:

pohľad mladého páru na aktivity počas NTM

oceňovanie párov v Bánovciach nad Bebravou

reportáž o príbehu dlhoročného manželstva z Trnavy

beseda s manželmi v Bardejovskej knižnici

rozdávanie drevených srdiečok v Trenčíne

Večer príbehov v Liptovskom Hrádku


NTM 2020 v médiách:

Verejnoprávna RTVS informovala už v nedeľných správach o tom, že v pondelok začína Národný týždeň manželstva a že tejto téme sa budú venovať aj v éteri Slovenského Rozhlasu. V relácii "Dobré ráno, Slovensko" sa poslucháčov v pondelok pýtali, čo považujú za základ spokojného manželstva. A počas celého týždňa sa v relácii Príbeh na týždeň venovali téme NTM: "Náš príbeh". 

RTVS vo večerných správach 10.2. odvysielala reportáž o aktuálnom ročníku NTM na Slovensku aj o tom, čo regionálni dobrovoľníci pripravili pre páry v Prešove. Reportáž si môžete pozrieť v archíve od 34:58 min. 


Televízia Markíza zas v piatok 14.2. odvysielala v Televíznych novinách reportáž o ocenení dlhoročných párov v Trnave a tiež vzácny pohľad do manželstva jedného z týchto párov. Reportáž nájdete v archíve.