Aktuality                         

Prípravy NTM 2022 už aj v regiónoch Slovenska

Už tradične sa poslednú septembrovú sobotu stretli dobrovoľníci z rôznych kútov Slovenska s národným tímom, aby sa navzájom inšpirovali pri prípravách ďalšieho ročníka Národného týždňa manželstva. 

Budúcoročná téma "Manželský trojuholník?" v sebe skrýva viacero rovín:

Jednak poukazuje na užitočný triangulárny model lásky, ktorého tromi stranami sú: oddanosť, blízkosť a vášeň. NTM bude príležitosťou podnietiť k premýšľaniu nad tým, ako môžeme v našich vzťahoch tieto tri aspekty pestovať alebo obnoviť. 

Téma "Manželský trojuholník?" chce tiež upozorniť na to, že niekedy sa v manželstve zacyklíme, zasekneme a vtedy môže pomôcť, keď do vzťahu prinesie pohľad zvonku tretia strana - môže ňou byť poradca, odborník, priateľ alebo podporný program pre manželov.


Projekt 2021: Diskusie o bezpečí v manželstve so psychoterapeutom Zoltánom Mátyusom

priateľstvo v manželstve

egoizmus vo vzťahoch

nevera v manželstve

odpustenie v manželstve


Ponuka pestovať bezpečné prostredie v našich manželstvách pokračuje!

Vzhľadom na pandemickú situáciu, sme aktivity tohto ročníka NTM preniesli do online priestoru. A to prinieslo oproti minulosti jednu veľkú výhodu: mnoho z tohtoročnej ponuky zostáva k dispozícii aj naďalej. Pozývame vás využiť to pre dobro vašich vzťahov!

Projekt "NTM doma"

V projekte "NTM doma" sme sa pozreli na štyri oblasti, ktoré prispievajú k tomu, aby  manželstvo bolo bezpečným miestom: ZÁVÄZOK - PRIJATIE - PRIATEĽSTVO - ODPUSTENIE a štyri, ktoré bezpečie v manželstve ohrozujú: KRITIKA - EGOIZMUS - NEÚCTA - NUDA. Ku každej téme sme pripojili inšpiratívne video, rozhovor alebo tip na aktivitu pre strávenie spoločného času vo dvojici. Ak ste to nestihli, nevadí, tento rok sa môžete k týmto témam vrátiť aj v nasledujúcich mesiacoch  TU.


Pohľad psychoterapeuta na bezpečie v manželstve

S psychoterapeutom Zoltánom Matyusom sme hovorili o tom, ako v manželstve vytvoriť bezpečné miesto. Ak ste rozhovor nestihli, môžete si ho pozrieť zo záznamu: 


Podcasty o bezpečí v manželstve "7 dní / 7 minút"

Vzťahovo pripravilo sériu 7-minútových podcastov so psychologičkou Denisou Zlevskou venovaných 7 nebezpečenstvám, ktoré na nás vo vzťahu číhajú a 7 riešeniam, ktoré nám ich pomôžu ustáť.


Ponuka z "Tlakového hrnca"

Projekt Tlakový hrniec nahral v uplynulom roku rozhovory o vzťahoch a manželstvách s piatimi odborníkmi - o tom, ako pestovať manželský vzťah, čomu sa vyhnúť, ako si poradiť, keď sa to pokazí, ako obnoviť stratenú dôveru... V rámci kampane NTM ponúka Tlakový hrniec pohľad týchto odborníkov na to, čo je vo vzťahu nebezpečne toxické, úplne zadarmo TU.

Ak si chcete pozrieť celé rozhovory s týmito odborníkmi "Manželstvo ako v tlakovom hrnci" alebo chcete svojim blízkym či priateľom darovať viac ako 5 hodín rozhovorov s odborníkmi, môžete ich kúpiť TU.


Pozývame vás prežiť tohtoročný Týždeň manželstva u vás DOMA!

Tento rok prinášame aktivity NTM priamo do vašich obývačiek. Od nedele 7.2. do nedele 14.2. ponúkneme nové podnety, ako vytvoriť či nestratiť vo vašom vzťahu atmosféru bezpečia a tiež budete mať príležitosť prežiť špeciálny čas so svojím manželským partnerom.

Každý deň od 10:00 TU nájdete k jednotlivým témam krátku inšpiráciu a zaujímavé video alebo tip na aktivitu vo dvojici. Väčšina z ponúkaných materiálov bude off-line, a teda si budete môcť zvoliť - pre vás najvhodnejší čas - kedy si ich pozriete či urobíte.


Odborníci o bezpečí v manželstve...

K téme "Bezpečne v manželstve" sme požiadali o pohľad dvoch naslovovzatých odborníkov.

Jedným je riaditeľ briského výskumu Marriage Foundation Harry Benson. K téme bezpečia v manželstve  napísal: "Každý chce lásku, na ktorú sa môže spoľahnúť. Keď niekoho milujeme, chceme, aby nás miloval tiež, aj keď to nie je jednoduché. Chceme dôveru, istotu a bezpečie. Keď sa niekomu otvoríme, podstupujeme obrovské riziko. Preto sa potrebujeme cítiť v bezpečí - emocionálne, fyzicky a tiež mať pocit bezpečia, plynúci zo záväzku." Celý článok, ktorý Harry Benson napísal exkluzívne pre NTM na Slovensku, si môžete prečítať TU.

Ďalším osloveným bol profesor Vladimír Krčméry, ktorý okrem toho, že už 35 rokov žije v manželstve, je odborníkom na tropickú medicínu a často prináša odporučenia, ako sa aj v nebezpečných obdobiach správať čo najbezpečnejšie. Profesor Krčméry v rozhovore pre NTM povedal: "Človek potrebuje v manželstve zázemie - bezpečný prístav, ak chce vykonávať svoje povolanie a znášať pracovné nasadenie, najmä v treťom svete." Ak sa chcete dozvedieť viac o jeho pohľade na manželstvo aj to, ako práca v treťom svete mení našu perspektívu, pozrite si rozhovor s ním TU.


Odštartovanie NTM 2021

Posledná septembrová sobota bola opäť vyhradená celoslovenskému stretnutiu dobrovoľníkov.  Národný koordinačný tím na ňom predstavil zámery aj nápady pre nadchádzajúci ročník a vysvetlil, čo sa skrýva za aktuálnou témou a jej symbolmi. Spoločne s dobrovoľníkmi sme premýšľali nad najlepšou stratégiou najbližšieho ročníka, delili sa o skúsenosti z minulosti a navzájom sa inšpirovali.

Keďže pandémia sa po lete razantnejšie prihlásila o slovo, počet pôvodne prihlásených účastníkov sa s pribúdajúcimi "červenými" okresmi na pandemickom semafore postupne znižoval a my sme sa nakoniec rozhodli pre "hybridnú" formu stretnutia - teda, kto môže, bude fyzicky prítomný a s ostatnými sa spojíme cez Zoom. Nakoniec nás dokopy bolo asi 50, čo bolo viac ako pôvodne prihlásených. Takto sme teda oficiálne odštartovali prípravy na NTM 2021.


Manželské inšpirácie

NTM síce oficiálne skončil, ale manželský život pokračuje ďalej... A keďže skutočný vzťah nie je založený na - hoci aj bombastickej jednorázovke (ako napr. dovolenka snov, alebo NTM ) - ale skladá sa z veľkého množstva drobných maličkostí, sľúbili sme, že vždy 14-teho v mesiaci (ako pripomenutie "Valentína") pridáme jednu drobnú inšpiráciu do manželského vzťahu. Nájdete ich v záložke "o manželstve". 


Dokonalé príbehy nedokonalých manželstiev

- takto stručne sa dá opísať obsah slovenského dokumentárneho filmu Manželstvá z Tlakového hrnca.

Tvorcovia Lívia Halmkan a Mária a Stano Piatrik v ňom zachytili výpovede štyroch manželských dvojíc. Rozprávajú nielen o začiatkoch ich vzťahu, ale aj o tom, z čoho sa zrodila manželská kríza (nevera, depresia, pornografia a dokonca aj nemanželské dieťa). Film sa zároveň zameriava na spoločný znak - všetky páry krízu dokázali prekonať.  Nechajte sa inšpirovať príbehmi iných!

Pomoc pre manželstvo

Aj vy sa aktuálne cítite vo vašom manželstve ako v tlakovom hrnci? Zasekli ste sa vo vašom vzťahu a zdá sa vám, že sa sami neviete pohnúť z miesta, skôr naopak - každým ďalším pokusom sa to medzi vami zhoršuje? Nemusíte hneď hádzať "flintu do žita". Možno podobne, ako keď ochoriete, len potrebujete požiadať o pomoc zvonku. Možno stačí obrátiť sa na skúsenejší pár alebo priateľa, ktorý vás oboch má rád a vypočuť si ich pohľad. No možno si potrebujete pohovoriť s odborníkom na vzťahy - poradcom, duchovnou autoritou či psychológom.

Ak neviete, na koho by ste sa mohli obrátiť, máme pre vás ponuku niekoľkých poradcov a psychológov TU.


NTM 2020 v médiách:

Verejnoprávna RTVS informovala už v nedeľných správach o tom, že v pondelok začína Národný týždeň manželstva a že tejto téme sa budú venovať aj v éteri Slovenského Rozhlasu. V relácii "Dobré ráno, Slovensko" sa poslucháčov v pondelok pýtali, čo považujú za základ spokojného manželstva. A počas celého týždňa sa v relácii Príbeh na týždeň venovali téme NTM: "Náš príbeh". 

RTVS vo večerných správach 10.2. odvysielala reportáž o aktuálnom ročníku NTM na Slovensku aj o tom, čo regionálni dobrovoľníci pripravili pre páry v Prešove. Reportáž si môžete pozrieť v archíve od 34:58 min. 


Televízia Markíza zas v piatok 14.2. odvysielala v Televíznych novinách reportáž o ocenení dlhoročných párov v Trnave a tiež vzácny pohľad do manželstva jedného z týchto párov. Reportáž nájdete v archíve.

V relácii "Doma je doma" TV LUX dobrovoľníci z Košíc a Prešova hovorili nielen o aktuálnom ročníku NTM, no tiež, prečo robia to, čo robia a prečo sa oplatí spojiť pre dobrú vec. 


NTM 2020 v regiónoch:

Mozaiku obrázkov z niektorých podujatí v rôznych kútoch Slovenska nájdete v záložke "Podujatia".

Reportáže z miestnych podujatí pre manželov urobili aj viaceré regionálne televízie. Napríklad Bardejovská TV urobila reportáž z besedy s manželmi v okresnej knižnici, Trnavská TV priniesla príbehy párov, ktoré sú spolu desiatky rokov, v Bánovciach už po 9-ty krát ocenili dlhoročné manželstvá a Bánovecká TV bola pri tom, Trenčianska TV informovala o rozdávaní drevených srdiečok v krajských mestách a TV Liptovský Hrádok priniesla reportáž z Večera príbehov:


Čo sa udialo počas prvých 10-tich ročníkov Národného týždňa manželstva na Slovensku...

Viete, že NTM 2020 je jubilejným 10-tym ročníkom NTM na Slovensku? A viete, že za týchto 10 rokov index rozvodovosti na Slovensku klesol o 17% (zo 48% v r.2009 na 31% v r.2018)? 

V pripojenom videu si  môžete pozrieť kľúčové momenty histórie slovenského NTM a tiež pripomenúť zámer tejto kampane na podporu manželstva.