Aktuality     

Prípravné stretnutie dobrovoľníkov
26.septembra 2020 v Liptovskom Mikuláši 

Posledná septembrová sobota bude opäť vyhradená celoslovenskému stretnutiu dobrovoľníkov pre prípravu NTM 2021. 

Pokiaľ sa chcete z prvej ruky dozvedieť, čo chystáme pre budúci ročník; ako sa môžete zapojiť vy vo vašom meste, prípadne na celonárodnej úrovni; ak máte chuť spoznať sa s ďalšími, ktorí NTM organizujú; inšpirovať sa ich skúsenosťami alebo naopak podeliť sa o svoje nápady a skúsenosti, neváhajte a prihláste sa na: sochor@ntm.sk

Manželské inšpirácie

NTM síce oficiálne skončil, ale manželský život pokračuje ďalej... A keďže skutočný vzťah nie je založený na - hoci aj bombastickej jednorázovke (ako napr. dovolenka snov, alebo NTM ) - ale skladá sa z veľkého množstva drobných maličkostí, sľúbili sme, že vždy 14-teho v mesiaci (ako pripomenutie "Valentína") pridáme jednu drobnú inšpiráciu do manželského vzťahu. Nájdete ich v záložke "o manželstve". 

Dokonalé príbehy nedokonalých manželstiev

- takto stručne sa dá opísať obsah slovenského dokumentárneho filmu Manželstvá z Tlakového hrnca.

Tvorcovia Lívia Halmkan a Mária a Stano Piatrik v ňom zachytili výpovede štyroch manželských dvojíc. Rozprávajú nielen o začiatkoch ich vzťahu, ale aj o tom, z čoho sa zrodila manželská kríza (nevera, depresia, pornografia a dokonca aj nemanželské dieťa). Film sa zároveň zameriava na spoločný znak - všetky páry krízu dokázali prekonať.  Nechajte sa inšpirovať príbehmi iných!

Pomoc pre manželstvo

Aj vy sa aktuálne cítite vo vašom manželstve ako v tlakovom hrnci? Zasekli ste sa vo vašom vzťahu a zdá sa vám, že sa sami neviete pohnúť z miesta, skôr naopak - každým ďalším pokusom sa to medzi vami zhoršuje? Nemusíte hneď hádzať "flintu do žita". Možno podobne, ako keď ochoriete, len potrebujete požiadať o pomoc zvonku. Možno stačí obrátiť sa na skúsenejší pár alebo priateľa, ktorý vás oboch má rád a vypočuť si ich pohľad. No možno si potrebujete pohovoriť s odborníkom na vzťahy - poradcom, duchovnou autoritou či psychológom.

Ak neviete, na koho by ste sa mohli obrátiť, máme pre vás ponuku niekoľkých poradcov a psychológov TU.


NTM 2020 v médiách:

Verejnoprávna RTVS informovala už v nedeľných správach o tom, že v pondelok začína Národný týždeň manželstva a že tejto téme sa budú venovať aj v éteri Slovenského Rozhlasu. V relácii "Dobré ráno, Slovensko" sa poslucháčov v pondelok pýtali, čo považujú za základ spokojného manželstva. A počas celého týždňa sa v relácii Príbeh na týždeň venovali téme NTM: "Náš príbeh". 

RTVS vo večerných správach 10.2. odvysielala reportáž o aktuálnom ročníku NTM na Slovensku aj o tom, čo regionálni dobrovoľníci pripravili pre páry v Prešove. Reportáž si môžete pozrieť v archíve od 34:58 min. 


Televízia Markíza zas v piatok 14.2. odvysielala v Televíznych novinách reportáž o ocenení dlhoročných párov v Trnave a tiež vzácny pohľad do manželstva jedného z týchto párov. Reportáž nájdete v archíve.

V relácii "Doma je doma" TV LUX dobrovoľníci z Košíc a Prešova hovorili nielen o aktuálnom ročníku NTM, no tiež, prečo robia to, čo robia a prečo sa oplatí spojiť pre dobrú vec. 


NTM 2020 v regiónoch:

Mozaiku obrázkov z niektorých podujatí v rôznych kútoch Slovenska nájdete v záložke "Podujatia".

Reportáže z miestnych podujatí pre manželov urobili aj viaceré regionálne televízie. Napríklad Bardejovská TV urobila reportáž z besedy s manželmi v okresnej knižnici, Trnavská TV priniesla príbehy párov, ktoré sú spolu desiatky rokov, v Bánovciach už po 9-ty krát ocenili dlhoročné manželstvá a Bánovecká TV bola pri tom, Trenčianska TV informovala o rozdávaní drevených srdiečok v krajských mestách a TV Liptovský Hrádok priniesla reportáž z Večera príbehov:


Čo sa udialo počas prvých 10-tich ročníkov Národného týždňa manželstva na Slovensku...

Viete, že NTM 2020 je jubilejným 10-tym ročníkom NTM na Slovensku? A viete, že za týchto 10 rokov index rozvodovosti na Slovensku klesol o 17% (zo 48% v r.2009 na 31% v r.2018)? 

V pripojenom videu si  môžete pozrieť kľúčové momenty histórie slovenského NTM a tiež pripomenúť zámer tejto kampane na podporu manželstva.