Aktuality                         

Odborníci o bezpečí v manželstve...

K téme "Bezpečne v manželstve" sme požiadali o pohľad dvoch naslovovzatých odborníkov.

Jedným je riaditeľ briského výskumu Marriage Foundation Harry Benson. K téme bezpečia v manželstve  napísal: "Každý chce lásku, na ktorú sa môže spoľahnúť. Keď niekoho milujeme, chceme, aby nás miloval tiež, aj keď to nie je jednoduché. Chceme dôveru, istotu a bezpečie. Keď sa niekomu otvoríme, podstupujeme obrovské riziko. Preto sa potrebujeme cítiť v bezpečí - emocionálne, fyzicky a tiež mať pocit bezpečia, plynúci zo záväzku." Celý článok, ktorý Harry Benson napísal exkluzívne pre NTM na Slovensku, si môžete prečítať TU.

Ďalším osloveným bol profesor Vladimír Krčméry, ktorý okrem toho, že už 35 rokov žije v manželstve, je odborníkom na tropickú medicínu a často prináša odporučenia, ako sa aj v nebezpečných obdobiach správať čo najbezpečnejšie. Profesor Krčméry v rozhovore pre NTM povedal: "Človek potrebuje v manželstve zázemie - bezpečný prístav, ak chce vykonávať svoje povolanie a znášať pracovné nasadenie, najmä v treťom svete." Ak sa chcete dozvedieť viac o jeho pohľade na manželstvo aj to, ako práca v treťom svete mení našu perspektívu, pozrite si rozhovor s ním TU.

Ponuka NTM 2021:

1. NTM doma

Aktuálna pandemická situácia zasiahla aj do priebehu tohtoročného týždňa manželstva a preniesla aktivity pre manželov do on-line priestoru. Je to nová výzva, no tiež príležitosť iným spôsobom urobiť niečo pre svoj manželský vzťah.

Od nedele 7-meho do nedele 14-teho februára prinesieme priamo do obývačiek párov každý deň nové podnety, ako pestovať v manželstve bezpečné prostredie. Obsah "NTM doma" nájdete TU

2. V online priestore ponúkajú aktivity a programy pre manželov aj dobrovoľníci z regiónov, Keďže online priestor nie je ohraničený miestom, kde žijeme, je to výnimočná príležitosť využiť ponuku aj z iných regiónov. Informácie o nich nájdete TU

3. Projekt Tlakový hrniec nahral v uplynulom roku rozhovory o vzťahoch a manželstvách s piatimi odborníkmi  -  o tom, ako pestovať manželský vzťah, čomu sa vyhnúť, ako si poradiť, keď sa to pokazí, ako obnoviť stratenú dôveru... V rámci kampane NTM ponúka Tlakový hrniec pohľad týchto odborníkov na to, čo je vo vzťahu nebezpečne toxické, úplne zadarmo TU

Ak si chcete pozrieť celé rozhovory s týmito odborníkmi "Manželstvo ako v tlakovom hrnci" alebo chcete svojim blízkym či priateľom darovať viac ako 5 hodín rozhovorov s odborníkmi, môžete ich kúpiť TU.


Zapojte sa aj vy do NTM 2021

NTM je od svojho začiatku zastrešujúcou platformou pre najrôznejšie miestne aktivity, zamerané na rozvoj kvalitných manželských vzťahov. Zdá sa, že možnosti zorganizovať nejaké podujatia budú tento rok veľmi obmedzené, ak nie úplne nemožné. Preto vás pozývame k novej forme spolupráce: z pohodlia svojho domova sa môžete stať šíriteľmi myšlienky, že na manželstve záležíaby sa aj tohtoročný NTM stal príležitosťou pre čo najviac párov investovať do svojich vzťahov. Prinášame vám niekoľko spôsobov, ako sa môžete zapojiť:

  • na svoju profilovú fotku na facebooku si pridajte rámik NTM
  • zdieľajte so svojimi priateľmi a blízkymi ponuku NTM
  • od tohto roku sme už aj na instagrame - sledujte nás
  • kúpte si nálepky záchranného kolesa TU a ponúknite ich svojim priateľom a blízkym
  • ak máte webový priestor, umiestnite tam bannery NTM, aby sa o Týždni manželstva a jeho ponuke dozvedelo čo najviac ľudí - nájdete ich TU

Objednajte si nálepky a dajte vedieť o NTM vo svojom okolí 

Využite ponuku nálepiek a bez ohľadu na pandemickú situáciu buďte poslami dobrej správy, že manželstvo môže byť bezpečným miestom vo svete plnom nebezpečenstiev:

  • nálepku si môžete nalepiť na dvere svojho bytu, bránu, prípadne okno auta,... a tak vo svojom bezprostrednom okolí upriamiť pozornosť na manželstvo
  • nálepky môžete venovať svojim priateľom, susedom, kolegom,... jednoducho všetkým, ktorých chcete povzbudiť v ich manželstve (na webe ntm chystáme počas týždňa manželstva viacero podnetov pre pestovanie manželského vzťahu)
  • môžete ich rozdávať ľuďom spolu s pozvaním na akcie, ktoré vo vašom meste chystáte 

Nálepky si môžete objednať TU

Pripravte vo vašej komunite Večer pre dvoch 

Napriek tomu, že v tejto chvíli nevieme odhadnúť, aká bude vo februári pandemická situácia, ponúkame vám možnosť usporiadať vo vašej komunite "Večer pre dvoch", tentokrát zameraný na to, čo v manželstve bezpečie vytvára a naopak, čo ho ohrozujeV národnom tíme sme vytvorili scenár takéhoto večera s ponukou zaujímavých aktivít pre páry, vtipnými scénkami a tiež s príbehmi párov k téme "Bezpečne v manželstve". 

Ak máte záujem takýto večer zorganizovať, dajte nám vedieť TU a my vám poskytneme viac informácií. 


Odštartovanie NTM 2021

Posledná septembrová sobota bola opäť vyhradená celoslovenskému stretnutiu dobrovoľníkov.  Národný koordinačný tím na ňom predstavil zámery aj nápady pre nadchádzajúci ročník a vysvetlil, čo sa skrýva za aktuálnou témou a jej symbolmi. Spoločne s dobrovoľníkmi sme premýšľali nad najlepšou stratégiou najbližšieho ročníka, delili sa o skúsenosti z minulosti a navzájom sa inšpirovali.

Keďže pandémia sa po lete razantnejšie prihlásila o slovo, počet pôvodne prihlásených účastníkov sa s pribúdajúcimi "červenými" okresmi na pandemickom semafore postupne znižoval a my sme sa nakoniec rozhodli pre "hybridnú" formu stretnutia - teda, kto môže, bude fyzicky prítomný a s ostatnými sa spojíme cez Zoom. Nakoniec nás dokopy bolo asi 50, čo bolo viac ako pôvodne prihlásených. Takto sme teda oficiálne odštartovali prípravy na NTM 2021.

Manželské inšpirácie

NTM síce oficiálne skončil, ale manželský život pokračuje ďalej... A keďže skutočný vzťah nie je založený na - hoci aj bombastickej jednorázovke (ako napr. dovolenka snov, alebo NTM ) - ale skladá sa z veľkého množstva drobných maličkostí, sľúbili sme, že vždy 14-teho v mesiaci (ako pripomenutie "Valentína") pridáme jednu drobnú inšpiráciu do manželského vzťahu. Nájdete ich v záložke "o manželstve". 

Dokonalé príbehy nedokonalých manželstiev

- takto stručne sa dá opísať obsah slovenského dokumentárneho filmu Manželstvá z Tlakového hrnca.

Tvorcovia Lívia Halmkan a Mária a Stano Piatrik v ňom zachytili výpovede štyroch manželských dvojíc. Rozprávajú nielen o začiatkoch ich vzťahu, ale aj o tom, z čoho sa zrodila manželská kríza (nevera, depresia, pornografia a dokonca aj nemanželské dieťa). Film sa zároveň zameriava na spoločný znak - všetky páry krízu dokázali prekonať.  Nechajte sa inšpirovať príbehmi iných!

Pomoc pre manželstvo

Aj vy sa aktuálne cítite vo vašom manželstve ako v tlakovom hrnci? Zasekli ste sa vo vašom vzťahu a zdá sa vám, že sa sami neviete pohnúť z miesta, skôr naopak - každým ďalším pokusom sa to medzi vami zhoršuje? Nemusíte hneď hádzať "flintu do žita". Možno podobne, ako keď ochoriete, len potrebujete požiadať o pomoc zvonku. Možno stačí obrátiť sa na skúsenejší pár alebo priateľa, ktorý vás oboch má rád a vypočuť si ich pohľad. No možno si potrebujete pohovoriť s odborníkom na vzťahy - poradcom, duchovnou autoritou či psychológom.

Ak neviete, na koho by ste sa mohli obrátiť, máme pre vás ponuku niekoľkých poradcov a psychológov TU.


NTM 2020 v médiách:

Verejnoprávna RTVS informovala už v nedeľných správach o tom, že v pondelok začína Národný týždeň manželstva a že tejto téme sa budú venovať aj v éteri Slovenského Rozhlasu. V relácii "Dobré ráno, Slovensko" sa poslucháčov v pondelok pýtali, čo považujú za základ spokojného manželstva. A počas celého týždňa sa v relácii Príbeh na týždeň venovali téme NTM: "Náš príbeh". 

RTVS vo večerných správach 10.2. odvysielala reportáž o aktuálnom ročníku NTM na Slovensku aj o tom, čo regionálni dobrovoľníci pripravili pre páry v Prešove. Reportáž si môžete pozrieť v archíve od 34:58 min. 


Televízia Markíza zas v piatok 14.2. odvysielala v Televíznych novinách reportáž o ocenení dlhoročných párov v Trnave a tiež vzácny pohľad do manželstva jedného z týchto párov. Reportáž nájdete v archíve.

V relácii "Doma je doma" TV LUX dobrovoľníci z Košíc a Prešova hovorili nielen o aktuálnom ročníku NTM, no tiež, prečo robia to, čo robia a prečo sa oplatí spojiť pre dobrú vec. 


NTM 2020 v regiónoch:

Mozaiku obrázkov z niektorých podujatí v rôznych kútoch Slovenska nájdete v záložke "Podujatia".

Reportáže z miestnych podujatí pre manželov urobili aj viaceré regionálne televízie. Napríklad Bardejovská TV urobila reportáž z besedy s manželmi v okresnej knižnici, Trnavská TV priniesla príbehy párov, ktoré sú spolu desiatky rokov, v Bánovciach už po 9-ty krát ocenili dlhoročné manželstvá a Bánovecká TV bola pri tom, Trenčianska TV informovala o rozdávaní drevených srdiečok v krajských mestách a TV Liptovský Hrádok priniesla reportáž z Večera príbehov:


Čo sa udialo počas prvých 10-tich ročníkov Národného týždňa manželstva na Slovensku...

Viete, že NTM 2020 je jubilejným 10-tym ročníkom NTM na Slovensku? A viete, že za týchto 10 rokov index rozvodovosti na Slovensku klesol o 17% (zo 48% v r.2009 na 31% v r.2018)? 

V pripojenom videu si  môžete pozrieť kľúčové momenty histórie slovenského NTM a tiež pripomenúť zámer tejto kampane na podporu manželstva.