Ako sa v manželstve zohrať?

09.09.2019

Možno si každý z vás už vytvára v hlave nejakú odpoveď a pokojne by mohol dopísal celý článok namiesto mňa :-). Určite by bol Váš článok perfektný. Prišli by ste s mnohými tipmi, návodmi či technikami, ako sa zohrať v manželstve a ja by som ich všetky bral s veľkou nádejou, že už budem vedieť, ako sa zohrať so svojou manželkou.

Možno by ste mi poradili nejaké rozdelenie úloh, vytvorenie súhry životného štýlu a fungovania, ktorý by vyhovoval obom. Možno by ste ma presviedčali, aby som sa aktívnejšie zapájal do chodu domácnosti či starostlivosti o deti. A pridali by ste ďalšie a ďalšie rady z rôznych kníh od skvelých autorov ako napríklad od Garyho Chapmana - Päť jazykov lásky, či Wilarda Harleya - Moje túžby, tvoje túžby. Alebo by ste ma zasypali radami z kníh (Kurz pre ženu, kurz pre muža), ktoré som sám napísal. Asi by som sa trošku zahanbil, ale prijal by som všetky rady, lebo mi záleží na zohratí sa s manželkou, podobne ako vám na vašom zohratí v svojom manželstve.

Po roku by som sa zrejme k vám vrátil a povedal, že mi to nefunguje. Že aj keď robíme všetko, čo ste mi poradili, nevidíme posun. A zrejme nie som sám, kto dôjde k presvedčeniu, že techniky či rady iných nemusia priniesť želaný výsledok. Prečo?

Tak ako hra na hudobnom nástroji nie je len o technike, ale predovšetkým o umení. Vzťah manželov nie je len o nejakých technikách či trikoch. Ide tu predovšetkým o umenie - o lásku. A dovolím si povedať, že manželstvo ide ďalej ako umenie - ide až k zdroju lásky.

Vzťah medzi mužom a ženou nie je o technikách, ale o láske! A láska to je proces.

Predstavte si dedka a babku, ktorí prežili spolu šesťdesiat rokov manželského života. Sedíte oproti nim a počúvate príbehy, v ktorých spomínajú... Spomínajú na dobré aj zlé, na chvíle nadšenia aj zúfalstva. Hovoria vám o nádejach i sklamaniach. Pozeráte na ich tváre, počúvate ich príbehy a strácate sa dojatím nad hĺbkou, ktorú vám pootvorili:

"...Ach nebolo to ľahké: keď sme sa vzali, nemali sme kde bývať. Práca bola neistá... Narodili sa nám tri deti a jedno sme potratili...."

Babka, rad radom hovorí o trápeniach, ktoré museli zvládnuť. K tomu dedko pridá ďalšie trápenia, ktoré sa dotýkali intenzívnejšie jeho...

"...dosť sme sa vytrápili s tým najstarším. K tomu sa pridali úmrtia rodičov. Nevedel som si udržať prácu a často som prežíval strach, či zvládnem uživiť rodinu..."

Všimnete si, že dedko zmení pohľad...

"....a k tomu trápeniu som pridal ešte aj ja sám. Koľko krát som bol nepríjemný a nevrlý, zahľadený do seba a nevenoval som sa deťom, všetko som nechával na ňu..."

Babka sa k nemu nakloní....

"...ja som ti už dávno odpustila..."

Dedko objíme babku a jemne ju pobozká, popritom usedavo plače.

Babka tiež pospomína...

"...koľkokrát som ťa nespravodlivo obvinila, vyčítala ti a vylievala som si na tebe svoj hnev. Na Vianoce - vieš v 63-ťom som ťa vyhnala von a štedrú večeru sme mali bez teba - a ty si vonku mrzol...."

Babka slzy v očiach. Dedko sa usmeje, chytí ju za ruky a povie...

"...ja som na to už dávno zabudol..."

Babka - "...mám ťa veľmi rada.." Dedko - " aj ja ťa milujem..."

Vy ste dojatý z ich rozprávania, ale zároveň vidíte, že vás prestali vnímať. Pomaličky vykĺznete z kresla, lebo tušíte, že z rozprávania už asi nič nebude. Dedko aj babka vám "ufujazdili" až do siedmeho neba. Vytratíte sa z miestnosti a necháte ich vychutnávať si ich raj. Cestou ste si uvedomili, že ste si práve vypočuli živý hymnus na lásku: "Láska je trpezlivá, láska je dobrotivá; nezávidí, nevypína sa, nevystatuje sa, nie je nehanebná, nie je sebecká, nerozčuľuje sa, nemyslí na zlé, neteší sa z neprávosti, ale raduje sa z pravdy. Všetko znáša, všetko verí, všetko dúfa, všetko vydrží. Láska nikdy nezanikne."

A viete, kto bol ten dedko a babka? No predsa vy so svojou manželkou/ manželom. To, že teraz hráte so svojou polovičkou a čítate tento článok, hovorí o vás, že chcete, aby to hranie znelo lepšie ako doteraz. Znamená to, že sa zohrávate v manželstve. Už sa teším, keď vy budete ten pár - "dedko a babka", ktorý takto vyrozpráva príbeh svojho manželského zohratia mladým generáciám.

Preto hrajte !!! a nenechajte sa odradiť utŕženou bolesťou či nezdarom, zraneniami či "neodpustiteľnými" krivdami, krízami či katastrofami, ktorých je v každom manželstve neúrekom. Čím je zohratie ťažšie, tým je pieseň vyhratejšia a hlbšia. Prajem Vám aj sebe, aby vaše (aj moje) zohrávanie vyústilo do nádherného hymnusu - hymnusu lásky manželského života.


Mgr. Kamil Bartko, rodinný terapeut a kouč

www.psychoterapeutickaporadna.sk