Aprílová proti-ponorková inšpirácia

14.04.2020

Zaznamenali ste v týchto týždňoch, ako hlasno žuje váš manžel? Alebo že manželkine ukladanie potravín do chladničky je úplne nelogické? Alebo že jeho či jej spotreba toaletného papiera alebo sladkostí je pozoruhodne vysoká? Alebo že varenie či celodenná starostlivosť o deti nie je jeho či jej silnou stránkou? Ak áno, je to možno preto, že váš manželský život sa práve odohráva uprostred pandémie

Keď začínala korona karanténa, viacerí sme boli nadšení z toho, koľko času spolu budeme mať - na spoločné rozhovory, jedlo, projekty, oddych... no po niekoľkých týždňoch prvotné nadšenie nezriedka strieda ponorková choroba.
A tak výzvu normálnych dní - zaneprázdnenosť - vystriedala iná výzva: ako zvládnuť toľko spoločného času, aby sme sa necítili ako v klietke, "liezli si na nervy" len v únosnej miere a spoločne ustáli všetky nové obavy a tlaky, ktoré tieto týždne prinášajú.
Dnes vám prinášame niekoľko jednoduchých tipov, ktoré môžu manželskému vzťahu v tomto období pomôcť:

  1. Darujte si čas osamote - Ak je to možné, vytvorte pre oboch z vás vo vašom dennom rozvrhu priestor byť sám, nevidieť a nepočuť ostatných členov rodiny a robiť to, čo vás teší. Pomôže, aj keď je to len pol hodinka denne.
  2. Pomáhajte si navzájom - Súčasné obdobie prináša množstvo nových úloh, kumulovaných funkcií (práca z domu popri učení sa s deťmi a každodennom varení,... ) aj vypätých situácií. Ako si v tom všetkom môžeme navzájom pomôcť? Napríklad tým, že časť úloh svojho partnera prevezmete na seba alebo tým, že znížite svoje očakávania od neho alebo aj tým, že mu pravidelne vyjadrujete uznanie za to, ako novú situáciu zvláda.
  3. Snažte sa porozumieť - Hovorte spolu o svojich strachoch a emóciách. Akceptujte prežívanie svojho partnera, hoci vy možno situáciu vnímate odlišne. Vyjadrujte mu porozumenie, empatiu a podporu.
  4. Doprajte si príjemné chvíle vo dvojici - Aspoň raz do týždňa si spolu urobte čas, kedy neriešite karanténu, prácu, deti, každodenné výzvy, ale si urobíte svoje "manželské rande". Ak vám dochádzajú nápady, ako si v týchto limitovaných podmienkach pripraviť špeciálny čas vo dvojici, máme pre vás inšpiratívny nápad: zahrajte si jednoduchú hru z dielne nášho partnera EVS Manželské bingo, ktorá má potenciál do vášho (možno nudného) karanténneho života priniesť tak potrebné osvieženie.

Ako na to? Vytlačte si hárok s jednotlivými úlohami, rozstrihajte, kartičky otočte textom nadol a na striedačku si z kôpky vyťahujte kartičky s námetom pre rozhovor a odpovedajte na ne. Takto pokračujte, kým nezodpoviete všetky otázky alebo kým neuplynie čas, ktorý ste si na rande vyhradili.

Pamätajte, korona karanténa raz skončí. Prajeme vám aj sebe, aby tieto výnimočné dni nepriniesli našim vzťahom ujmu, ale naopak priniesli výnimočné zážitky, na ktoré raz budeme radi spomínať!