Hráme spolu alebo bojujeme o pravdu?

11.01.2019

     Manželský vzťah vytvárajú muž a žena, ktorí do neho prinášajú svoj temperament, talenty, budúce očakávania, ale aj minulé zážitky. Ja som si z rodiny mojich rodičov, okrem mnohého dobrého, priniesla do manželstva, žiaľ, aj zážitok opakovaného slovného boja o to "kto má pravdu". Moji rodičia v menších či väčších hádkach podávali neustále argumenty, v ktorých ani jedna strana nechcela ustúpiť - veď "ja mám pravdu tak sa musím za ňu biť, ten druhý sa mýli!"

Príde vám to povedomé? Aj vo vašom manželstve sa neustále alebo aspoň občas "bojuje o pravdu"?

V prvých rokoch sa do môjho manželstva často vtláčal tento odpozorovaný model. Teda, aby som bola úprimná, ja som ho tam vtláčala. Ruku na srdce - na rodinu, z ktorej pochádzame, sa donekonečna vyhovárať nedá, veď sme slobodné autonómne bytosti schopné samy za seba rozhodnúť. Po sedemnástich rokoch nášho šťastného aj keď nie vždy slnkom presvieteného manželstva vnímam, že tento boj je zbytočný a prázdny. Odčerpáva sily, oddeľuje nás s manželom od seba. Spätne si uvedomujem, že moji rodičia sa skutočne hádali pre banality.

Hovorí sa, že deti by sa mali z chýb svojich rodičov poučiť. Pred viacerými rokmi som riešila v Božej prítomnosti otázku: "Je pre mňa dôležitejší láskyplný vzťah alebo to, že mám v danej skutočnosti pravdu - aj keď som o tom skalopevne presvedčená?" Je to tak trochu aj o prioritách. Zistila som, že bojom si otravovať vzťah nechcem. Niekedy je lepšie prenechať priestor druhej strane, snažiť sa počúvať, vyriešiť najskôr veci v sebe, než ich naservírujeme manželovi / manželke. Aj keď je podstatné, aby manželia riešili veci spolu, niekedy je lepšou voľbou prejsť si veci v samote pred Bohom, on je náš verný, stále počúvajúci poradca a dôverník. Tento prístup nie je o submisivite, ale o múdrosti v láske. Niekedy môže byť mlčanie lepšia možnosť ako prudký zraňujúci rozhovor. A čo keď sa predsa pohádame? Uplatnime v manželstve mocné prostriedky - ospravedlnenie, odpustenie a prijatie.

Dôležité je uvedomiť si, že nehráme každý za seba - manželka proti manželovi, ale sme jeden tím a ak prehrávame, prehrávame náš vzťah obaja. A ak vyhrávame, vyhrávame v našom vzťahu spolu.

Eva Nipčová

Je mamkou troch úžasných darčekov, ktorá bude tento rok oslavovať 43. narodeniny a 20 rokov života v manželstve, v ktorom žijú lásku, podporu a prijatie. Ťažiskovou hodnotou je pre ňu služba iným, preto pracuje ako zdravotná sestra. Relaxuje písaním príbehov a básní, rada maľuje obrazy, cvičí, číta, no najviac ju osvieži prechádzka lesom.