Oheň, nie ohňostroj...

07.02.2017

Europoslanec M. Mikolášik o manželstve: Je to oheň, nie ohňostroj 
Na jednom z množstva stretnutí s mladými ľuďmi, prišiel za mnou jeden mladý muž. Usmial sa a spýtal, či viem, že som mu dal tú najlepšiu radu do manželstva. "Ja?" zatváril som sa prekvapene. Niežeby muž v mojom veku nerozdával rady rád :), ale že pre niekoho majú takýto význam, mi ani nenapadlo.

Rozmýšľal som teda, čo také som mu povedal. Našťastie mi to veľmi rýchlo prezradil sám. "Pamätám si ako ste rozprávali, že nemáme čakať, že manželstvo bude nikdy nekončiacim výbuchom vášní a vzrušenia. Vystihli ste to presne. A uvedomím si to vždy, keď mi niekto v okolí tvrdí, že sa rozvádza, lebo to už medzi nimi nie je tak ako keď sa zoznámili a až tak to už neiskrí...."


Vlastne aj on to vystihol presne. Keď sa hovorí o láske, používa sa naozaj slovo na "o", akurát čoraz častejšie sa tvrdí, že sa tým myslí o-hňostroj, no ono je to o-heň. Randiť pod vybuchujúcimi petardami sa asi dá, ale vychovávať deti, chodiť do práce a zarábať na hypotéku, naberať silu na každodenné problémy, na to je skôr potrebné teplo domova... Na iskrách totiž neuvaríte chorému dieťaťu v noci čaj, ani nedeľný obed, pri ktorom sa stretne celá rodina. Niektorí možno protestujú, že to tak necítia. No láska, a upozorňujú na to odborníci, nie je len cit - je to rozhodnutie. Je to rozhodnutie mojej manželky, že sa zasmeje zas a znova na vtipe, aj keď ho odo mňa počula už snáď stokrát. Je mojím najhlbším a najúprimnejším prianím, aby som radšej bol chorý či operovaný ja ako ona. A naším spoločným pochopením že to, čo je medzi nami musí byť naozaj výnimočné, keďže napriek tomu, že sme jeden druhým boli videní v tých najhorších chvíľach, stále sme tým druhým milovaní.

No neznamená to, že sme si to všetko hneď po sľube pred oltárom našli medzi svadobnými darmi. Aj keď komu sa ako mladému nezdalo, že manželstvo je jedna prekrásna škatuľka plná toho najlepšieho, o čom sme vždy snívali? Pravda je však taká, že na začiatku je úplne prázdna a úplne obyčajná. U každého. Taká bola aj tá naša. A to, čo z nej dnes vyberáme, sme tam najskôr sami museli vložiť. Čo také to bolo? Odpoviem správou, ktorú som nedávno čítal o manželoch oslavujúcich obdivuhodné osemdesiate prvé výročie sobáša. Samozrejme, že všetci chceli od nich recept. Vtedy sa stodvaročný John len od srdca rozosmial a hovorí: "Základom je neustále súhlasiť so svojou manželkou!" Tak napríklad aj toto....