Hudobné odkazy do manželstva

11.10.2023

"Pieseň Bok po boku som zložila manželovi k 20. výročiu nášho manželstva. Najväčšia hodnota manželstva pre mňa po tých 20-tich rokoch je rešpekt, sloboda a úcta. Nevieme to však poskytnúť druhému, pokým sa nenaučíme rešpektovať sami seba, byť slobodnými a vážiť si samých seba."

Mária Podhradská vyspievala, ako sa ona učí kráčať manželstvom: "nehľadám smietku v oku a nekričím do útoku". Inšpiratívny odkaz, či nie?


Duet Janais s Martinom Husovským "Len kvôli nám" sa týka partnerských vzťahov a vedomia, že každý jeden, i ten zdanlivo najstabilnejší vzťah, prechádza horšími aj lepšími fázami. Z tejto myšlienky vychádza takisto videoklip.

"Chcela som vyjadriť obyčajnosť, krehkosť i zraniteľnosť vzťahov ako niečo, k čomu treba pristupovať s úctou, vážnosťou aj nehou", povedala Janais.


Košická hudobníčka Skyva napísala pieseň "Ktosi ma volá" špeciálne pre NTM. Jej odkazom je, že spolu môžeme prekonať aj náročné obdobia, a to vďaka blízkosti, vzájomnej podpore a vyjadrovaniu lásky.

"Kiežby všetky manželstvá boli skutočným domovom pre srdcia, ktoré sa v nich spájajú... aby mohli s pokojom a radosťou odpovedať na volanie toho druhého. A kiežby žiadne také volanie nebolo pominuteľným, rozliehajúcim sa echom, ale súčasťou dôverného rozhovoru. Tak vám prajem..." (Skyva)


Silným odkazom piesne "Moje milá" Mareka Ztraceného je povzbudenie, že to krásne, čo spolu prežívame, spoločné zážitky a skúsenosti sú účinným liekom na krízy a hádky:

"časy se mění, jen my dva zůstáváme stejní - přes všechny ty krize a všechny ty hádky známe cestu zpátky"


Marek Ztracený vo svojej piesni "Originál" vysiela povzbudivý odkaz, že nezhody, nedorozumenia ani "zakopnutia" nemusia náš vzťah zničiť, len ich potrebujeme nahradiť ocenením, láskavosťou a humorom:

"mám tě rád, a i když děláme chyby, život s tebou se mi vážně líbí - bude to tím, že jsme originál, jen někdy hledáme signál"