Máj, (aj manželskej) lásky čas

13.05.2022

S láskou veľmi prirodzene spájame vášeň - intenzívne prežívanie emócií, záujmu, nadšenia, túžby či úsilia. Podľa profesora Sternberga ide o tzv. horúci komponent lásky, ktorý je zároveň najmenej stabilný a bez dostatočnej vzťahovej údržby ľahko podlieha vzťahovej korózii. Obvykle je vášeň najsilnejšia na začiatku vzťahu a s nedostatkom novosti a čerstvých spoločných zážitkov sa zo vzťahu nenápadne vytráca.

Ako nestratiť vášeň a nadšenie či znovu zapáliť iskru v našich vzťahoch, hoci sme už spolu niekoľko rokov alebo dokonca desaťročí? Doprajte svojmu vzťahu nové impulzy:

  • Hovorte spolu o tom, čo vás oboch teší, zaujíma a robte to spoločne. Môžete spolu športovať, tancovať, chodiť do divadla, hrať spoločenské hry, navštevovať nové miesta, záhradníčiť, pomáhať iným... Budete mať možnosť vidieť partnera v novom svetle a získate spoločné zážitky.
  • Zo stereotypu a zabehaných koľají vybočte aspoň 2-krát do mesiaca. Venujte sa spoločnej aktivite alebo si "len" vyjdite spolu na kávu či večeru.
  • Nedovoľte ani vášmu sexuálnemu životu upadnúť do rutiny, premýšľajte, ako ho môžete spestriť a oživiť.  Môžete si stiahnuť "pracovný list", ktorý vám v tom môže pomôcť: