Májová inšpirácia - Posilnení krízou

14.05.2020

Vyzerá to tak, že po 2 mesiacoch karantény sa náš život postupne vracia do normálu - otvorili sa obchody, služby, terasy reštaurácií,... a túžobne očakávame ďalšie uvoľnenia proti-covidových opatrení. Možno ste aj vy zaznamenali, že v Číne práve v období návratu k normálu zaznamenali nárast žiadostí o rozvod. Odborníci predpokladajú, že to súvisí jednak s masívnou záplavou informácií okolo pandémie (ktorá môže vyvolávať úzkosť), no tiež s tým, že karanténne opatrenia prinútili páry tráviť spolu veľa času bez možnosti úniku - čo vytváralo konfliktné situácie, otvorilo staré zranenia, odhalilo dlhodobo neriešené problémy či vzájomné odcudzenie,... A preto práve v období návratu do normálu, môžu mať niektoré páry tendenciu k impulzívnemu úniku zo vzťahu, ktorý vyhodnotili ako nefunkčný, zraňujúci, "vyhorený" alebo skrachovaný.


Inšpirácia č.1:
Krízy vo vzťahoch sa zďaleka netýkajú len takých výnimočných situácií ako je súčasná korona pandémia. A navyše, sa týkajú viacerých vzťahov, ako by sme možno predpokladali. Podľa prieskumu projektu Tlakový hrniec na 200 pároch sa 90% z nich priznalo, že zažilo krízu. Čo je však ešte zaujímavejšie, že 80% z nich krízu spätne hodnotilo pozitívne. A práve tento moment viedol autorov k natočeniu dokumentárneho filmu "Manželstvá z tlakového hrnca". Páry v ňom rozprávajú o tom, z čoho sa zrodila ich naozaj vážna manželská kríza a tiež o tom, ako sa im podarilo ju prekonať. Keďže film je voľne dostupný, pozývame vás pozrieť si ho a nechať sa inšpirovať a povzbudiť príbehmi iných.

Inšpirácia č.2:
Pokiaľ sa aj vy aktuálne cítite vo vašom manželstve ako v tlakovom hrnci, pokiaľ máte pocit, že ste už vyskúšali všetko, čo ste vedeli, no napriek tomu sa neviete pohnúť z miesta, možno je čas požiadať o pomoc zvonku. Neváhajte vyhľadať skúsenejší pár alebo priateľa, ktorý vás oboch má rád, alebo kňaza či duchovnú autoritu alebo poradcu či psychológa. Na stránke NTM sme začali zhromažďovať kontakty na poradcov a psychológov, na ktorých je možné obrátiť sa, pokiaľ vo vašom manželstve potrebujete pomoc. Požiadať o pomoc nie je hanba, ale odvážny a odhodlaný krok, ktorým vysielate jasný signál, že vám na vašom vzťahu záleží! 

Inšpirácia č.3:
V uplynulých týždňoch izolácie ste možno odhalili, že je stále veľa vecí, ktorými vás váš manželský partner prekvapuje, že stále máte priestor rásť 😊 v riešení konfliktov či vzájomnom priateľstve. Ak sa chcete učiť v partnerskom vzťahu novým zručnostiam, predchádzať hlbokým krízam, alebo ešte lepšie porozumieť svojmu manželskému partnerovi, neváhajte a pustite sa do e-kurzu Spokojné manželstvo.

Každá kríza sa môže stať príležitosťou, a tak vám prajeme, aby vaše vzťahy aj napriek (či vďaka) korona-kríze prospievali, rástli a prehlbovali sa!