Umenie komunikovať

15.01.2018

Ak sa muž rozpráva so svojou manželkou, dá to zabrať. Neuspokojí svoju manželku mudrovaním či vzácnymi radami. Ženy chcú niečo viac - chcú, aby im manželia porozumeli

Ak sa žena rozpráva so svojím manželom, tiež to dá zabrať. Neuspokojí svojho manžela, ak sa mu bude snažiť porozumieť. Muži chcú niečo viac - chcú od svojich manželiek obdiv a uznanie.

Aktívne počúvanie ženy

Aktívne počúvanie ženy je to najlepšie, čo môže zažiť žena so svojím manželom.

Žena, keď rozpráva o nejakej téme s mužom, očakáva porozumenie - tzn. porozumenie jej pocitom, myšlienkam, túžbam, dôvodom... a potrebuje nabrať silu, odvahu, nádej.... Čiže, žena, keď hovorí, jej prioritou nie je niečo riešiť, ale predovšetkým porozumieť. Žena nepotrebuje radcu, ale veľké ucho s otvoreným srdcom. A práve v tom tkvie úloha muža - aktívne počúvať. Prečo? Lebo žena sa vyrovnáva s problémom inak ako muž - tým, že o ňom môže rozprávať. Žena si myšlienky utrieďuje rozprávaním, tak získava nadhľad. Hovorí sa, že žena myslí v jazyku, muž v tichu.

Aby muž mohol aktívne počúvať, potrebuje predovšetkým odstrániť rušivé vplyvy, aby sa mohol sústrediť. Veľakrát to vyžaduje vyhradiť si čas a priestor. Muž, ktorý komunikuje so ženou iba popri niečom, riskuje, že jeho manželka zostane nevypočutá.

Taktiež je pri aktívnom počúvaní  užitočnejšie menej si domýšľať a viac si nechať vysvetliť. To predpokladá nerozumenie, tzn. odhodenie svojej interpretácie počutého a otvorenosť pre novú interpretáciu počutého od svojej manželky.

To, že nerozumiem a že potrebujem do-vysvetliť, je pre ženu informáciou, že ju počúvam so záujmom. Pri takomto dopytovaní je dôležité, aby tón, intenzita, zafarbenie, mimika boli jemné a priateľské.

Nie je zriedkavosťou, že manželka častuje svojho manžela výčitkami a to muž nerád počúva, lebo mu to nedáva logiku. Ale komu sa môže potom žena posťažovať na svojho manžela? Mame? Veď by mu nikdy neodpustila. Kamarátkam? Veď by ju štvali iba proti nemu. Susedke? No to by boli reči! Komu? Preto, muži, počúvajte svoje manželky, keď si na vás sťažujú, ony len na chvíľku zabudli, akí ste úžasní. Keď to dostane zo seba, vtedy slobodnejšie dokáže formulovať aj to, čo by od vás očakávala - a to sú dôležité informácie pre vás, aby ste ju vedeli urobiť šťastnou.

Aktívne počúvanie muža

Muž, ktorý má vo svojej žene dobrú poslucháčku, nemá potrebu si vyhľadávať iných poslucháčov. Muži najviac oceňujú u svojich manželiek, ak sa zaujímajú o to, čo majú radi, o čom radi rozprávajú, ak sa ich manželky nechajú vtiahnuť do sveta, ktorý muži milujú - napr. svet techniky, športu, politiky, filozofie, atď. a keď si ženy pýtajú vysvetlenie, aby mohli hlavne oceniť a vyzdvihnúť ich múdrosť, šikovnosť. Ocenenie muža a pozitívna spätná väzba od manželky je prejavom lásky mužovi. Takto mu žena hovorí, že ho miluje. A vtedy sa muž cíti vypočutý.

A takto vzájomne vypočutí sa dokážu počúvať aj v ťažkých témach

Často krát aj muž potrebuje byť porozumený a žena oceňovaná. Nikde nie je striktná hranica, že jedno potrebujú iba muži a druhé iba ženy.

Je fajn, ak sa vzájomne učia, ako sa počúvať, čo by chceli od toho druhého počuť, čo by si priali od toho druhého, a zároveň sa vzdali predstavy, že vedia čo ten druhý potrebuje, po čom túži manžel, manželka, lebo: "... za to, aby som bol v našom manželstve šťastná/ šťastný, som zodpovedný/ná ja. Preto nebudem od teba očakávať, že prídeš sám na to, čo od teba očakávam. Rád ťa to naučím. Takto ušetrím kopec tvojej energie a sebe zabezpečím naplnenie... Aj ja sa rád/rada nechám tebou učiť. Takto si vzájomne zabezpečíme, že sa naučíme umeniu sa milovať"

Mgr. Kamil Bartko, terapeut a rodinný poradca. V manželstve žije 18 rokov a je otcom troch detí. Je autorom knihy "Kurz pre ženu / muža - ako spolu komunikovať".  Tiež je pravidelným hosťom relácie "Vitaj doma, rodina!"  v rádiu Lumen so zameraním na rozvoj manželskej lásky.