Chceš mi naozaj pomôcť alebo...?

04.02.2020

Jedného rána som šiel behať. Pritom sa mi hlavou preháňalo množstvo myšlienok. Uprostred nich mi napadlo: Čo keby som dnes urobil pre svoju manželku Normu niečo z lásky? Viete, je to jedna z tých myšlienok, čo mužovi napadne raz za uhorský rok! Začal som sa teda zaoberať tým, čo by som mohol pre ňu urobiť. Zrazu som dostal nápad: Dnes sa chystáme kempovať a Norma chodieva veľmi rada s Helen na raňajky. Mohol by som jej ponúknuť, že môže ísť s ňou na raňajky, kým ja zbalím veci do karavanu. A keď sa vráti, môžeme vyraziť.

Nemyslíte, že to znie ako pozorná citlivá ponuka? Však? Aj mne sa to zdalo! Preto som dobehol domov a povedal som Norme: Počúvaj, mám pre teba prekvapenie!

"Aké?" spýtala sa.

"Čo by si povedala na to, keby som ja zbalil karavan a ty môžeš ísť zatiaľ na raňajky s Helen? A keď sa vrátiš, karavan bude pripravený a môžeme vyraziť! Nadšene som dodal: "Tak čo na to hovoríš?"

Na moje prekvapenie Norma z toho nápadu nebola nadšená. Pomyslel som si: Čo sa to deje?

A viete, na čo ona myslela v tej chvíli? Keďže sa vzhľadom k svojej povahe chce vždy presvedčiť, či je všetko urobené "správne", domnievala sa, že som zostrojil dômyselný plán, ako ju dostať z domu, aby som mohol karavan zbaliť po svojom. To mne však ani nenapadlo. Vôbec ma nezaujímalo, ako bude karavan zbalený. Jej reakcia ma nahnevala. Chcel som sarkasticky poznamenať: Tak fajn, ty zbaľ karavan a je idem na raňajky s Helen. Už ste niekedy zažili taký pocit, že ste urobili niečo podľa vás milé - a partner vás za to obvinil?

Takéto pocity by sa neboli dostavili, keby sa Norma bola uistila o mojich úmysloch. Miesto toho, aby ma podozrievala z postranných úmyslov, mohla zopakovať moju ponuku: "No tak tomu by som rada rozumela. Hovoríš, že ty chceš zbaliť karavan, aby som zatiaľ mohla ísť na raňajky s Helen? A keď sa vrátim, bude všetko pripravené?"

Ja by som odpovedal: "Áno, presne tak!" Tak som to predsa povedal a tak som to myslel.

Potom by ma mohla požiadať, aby som jej potvrdil alebo vyvrátil pocity a pohnútky, ktoré sa za tými slovami mohli skrývať: "Nehovoríš to preto, že ma chceš odtiaľto dostať, aby si mohol zbaliť karavan po svojom?

Ja by som na to povedal: "Nie, takto som to nemyslel. Naozaj ti len chcem dopriať príjemné chvíle s Helen."

Táto metóda komunikácie - dať si námahu zopakovať, čo si myslíme, že sme počuli (alebo čo si myslíme, že je skutočný význam tých slov), zamedzí mnohým zbytočným nepriateľským epizódam

Gary Smalley, Láska, která vytrvá

https://www.samuelcz.com/shop/_125007-laska--ktera-vytrva.htm