Potrebuješ poradiť alebo len vypočuť?

04.02.2020

Gary Chapman, autor knihy Päť jazykov lásky, si spomína na stretnutie s mužom, ktorý sa - v dobrej viere - snažil svojej manželke poradiť.

Zoznámil som sa s Patrikom, keď mal 43 a bol 17 rokov ženatý. Spomínam si naňho veľmi dobre vďaka veľmi neobvyklému úvodu. Posadil sa do koženého kresla v mojej kancelárii, naklonil sa dopredu a dramaticky predniesol: "Pán doktor, bol som hlupák, skutočný hlupák."

"Čo vás vedie k tomuto presvedčeniu?" spýtal som sa.

"Som ženatý 17 rokov," povedal, "a moja žena ma práve opustila. Až teraz mi došlo, aký som bol hlúpy."

"Prečo sa domnievate, že ste hlúpy?" zopakoval som svoju otázku.

"Moja žena sa mi zvykla zverovať so svojimi pracovnými problémami, ktorým musela počas dňa čeliť. Vždy som si ju vypočul a potom som jej povedal, čo by bolo najlepšie v takejto situácii robiť. Vždy som jej radil. Hovoril som jej, že musí problémom čeliť. Sami od seba totiž zvyčajne nezmiznú. Musíš to prebrať s kolegami, ktorých sa to týka alebo o tom hovoriť s vedením. Problémy sú na to, aby sa riešili.

Keď manželka prišla nasledujúceho dňa domov, všetko sa opakovalo. Keď som sa jej spýtal, či urobila, čo som jej radil, zavrtela hlavou a povedala NIE. Tak som jej všetko znovu zopakoval. Povedal som jej, že toto je jediný spôsob, ako nepríjemnú situáciu vyriešiť. Keď sa ale vrátila z práce nasledujúci deň, hovorila rovnako ako obidva dni predtým. Opäť som sa jej spýtal, či urobila, čo som jej navrhoval. A ona opäť zavrtela hlavou a povedala, že nie.

Po troch alebo štyroch takýchto večeroch mi došla trpezlivosť. Rozčúlil som sa a povedal som jej, že ak nie je ochotná dať si poradiť, nech už odo mňa nečaká žiadny súcit.

Stiahol som sa späť a prestal som sa jej záležitosťami zaoberať. Ako som len mohol byť taký hlúpy," povedal. "Len nedávno mi došlo, že mi to nehovorila preto, aby sa dozvedela, čo s tým. Čakala odo mňa súcit. Potrebovala, aby som ju vypočul, venoval jej svoju pozornosť, dal najavo, že rozumiem jej trápeniu, bolesti a stresu. Potrebovala vedieť, že ju mám rád a že stojím pri nej. Nestála o moje rady, ale o pocit, že jej rozumiem. Nikdy som sa nesnažil jej porozumieť. Príliš som sa sústredil na svoje rady. A teraz je preč."

Gary Chapman, Pět jazyků lásky