Spolu na ceste „v dobrom aj v zlom“?

30.01.2017

Paľo a Katka Semanovci, Prešov, 7 rokov v manželstve 
Spomíname si, ako sme sa tešili, že na tú cestu vyrazíme spolu. Po rokoch ale uvažujeme, aká tá cesta bola. Akú majú príchuť slová kazateľa pri sobáši "v dobrom aj v zlom". Ako znejú, ak do života príde čas, keď veci nemáme pod kontrolou, prežívame bolesť zo straty, nepokoj, nenaplnenie svojich predstav a túžob, zlyhania v práci a v osobnom živote. 

Paľo a Katka Semanovci, Prešov, 7 rokov v manželstve
Paľo a Katka Semanovci, Prešov, 7 rokov v manželstve

 Myslel to ten kazateľ vážne, keď povedal: choďte spolu po ceste v dobrom aj v zlom? Nie je to len nejaké klišé? Mám pocit, že v tej chvíli som tie slová nepočul. V hlave sme mali jeden druhého a život mal byť dokonalý. Pred nami bola široká diaľnica do života... 

Ideme tou cestou už 18 rokov a bola občas krásna, ale občas kľukatá, hrboľatá a možno sa aj niekedy strácala. V každom prípade cestujeme spolu, ale čím viac si uvedomujeme náročnosť cestovania, tým viac si rozumieme a uvedomujeme, že jediná možnosť, ako sa na ceste nestratiť, je mať dobrého vodcu a byť stále spolu. 

Toho vodcu sme pozvali do nášho vzťahu ešte na začiatku a dnes sme presvedčení, že bez neho by sme sa na tej ceste stratili. On je autor manželstva a jedine vďaka nemu dokážeme vidieť cestu, aj keď tam nie je. Sme spolu a prajeme si, aby to tak navždy ostalo. Veríme v hodnoty, ktoré manželstvo a rodina ponúka, ale uvedomujeme si aj, aké veľmi ťažké je udržať smer, nestratiť sa a dôjsť do cieľa. 

A čo nás na tej ceste v cieli čaká? My máme radi hory a tie krásne výhľady, ktoré sa ukážu len ak vyjdete hore. Nevieme, čo nás čaká v cieli tejto cesty, ale možno to bude krásny výhľad, výhľad do budúcnosti, výhľad na ďalšie generácie, ktoré budú cestovať rovnakým smerom a s rovnakými hodnotami...:-)