Tipy na hravosť a spoločnú zábavu v manželstve

21.09.2019

Hravosť je typická pre deti. Ako sú na tom dospelí? Hovorí sa, že muži sú večné deti a majú sklon k hravosti a súťaživosti. A čo my ženy? Nevytráca sa u nás s materstvom, povinnosťami a zodpovednosťou zdravá hravosť? Aj s pribúdajúcim vekom by bola škoda prísť o takúto vzácnu prísadu, ktorá dodáva výnimočnú chuť manželstvu aj rodinnému životu. 

Predkladám vám niekoľko dobrých dôvodov, ktoré vás presvedčia o tom, že stojí za to znovuobjaviť hravosť:

Zbavíte sa stresu - hra a zábavné aktivity rovnako ako šport uvoľňuje z tela endorfíny, ktoré vám prinesú pocit šťastia a dokážu tiež utíšiť bolesť.

Zlepšíte funkciu mozgu - hry a kreatívne aktivity zapájajú do činnosti rôzne časti mozgu, ktoré bežne nevyužívame v práci. Takéto výzvy mozog prijíma s radosťou a ostáva plne funkčný. Hraním sa podporujete prevenciu zhoršovania pamäte a mozgovú funkciu. Interakcia s priateľmi a rodinou je tiež prevenciou voči depresiám a stresu.

Stimulujete myseľ a zvyšujete kreativitu - o škole hrou je známe, že dokáže so schopnosťou detí učiť sa zázraky. Rovnako to funguje aj u dospelých ľudí. Hravejší prístup k práci a pracovným povinnostiam z nich robí radostnejšie aktivity, ktoré urobíte rýchlejšie a možno aj lepšie ako za normálnych "vážnych" okolností.

Skvalitníte vzájomné vzťahy - aby ste v sebe podporili hravosť, trávte čo najviac času s deťmi a so svojou rodinou. Vďaka tomu bude vaše puto silnejšie a vzťah veselší a otvorenejší. A dvojice, ktoré sú veselšie a spontánnejšie, spolu vychádzajú lepšie a ich vzťah je stabilný. Radosť má v našich životoch nezastupiteľné miesto.

Omladnete a udržíte si energiu - ak sa obklopíte pozitívnou energiou a radosťou zo života, svojou alebo ľudí okolo vás, budete sa cítiť lepšie. Vaša psychická pohoda bude neoblomná a tieto pocity sa odrazia aj na vašom vzhľade, ktorý bude vyžarovať mladistvosť.

Hravosť a zábava môže mať rôzne podoby, je len na vás, čomu dávate prednosť. Byť hravý v dospelosti znamená byť spoločenský, uvoľnený, v nekonvenčnom a kreatívnom zmysle. Nemusíte vyhľadávať zábavu cielene, jednoducho len robte to, čo vám je prirodzené a čo práve robiť chcete.

Tu je pár tipov, ako vniesť hravosť a zábavu do manželstva:

1. Keď počujete obľúbenú pieseň - zatancujte si alebo zaspievajte.

2. Naplánujte si spoločné varenie alebo upratovanie v netradičných kostýmoch.

3. Usmievajte sa na svoje okolie, prihovorte sa ľuďom na ulici, skúste ich rozveseliť, povzbudiť. Môžte si dať aj manželskú súťaž - kto nazbiera viac opätovaných úsmevov počas týždňa.

4. Spoločné hravé večery - zorganizujte pre priateľov, susedov, spriatelené rodiny večery spoločenských hier - je ich v súčasnosti už nepreberné množstvo. (u nás sa osvedčil Dix it, Bang!, ale môžete siahnuť aj po vedomostných alebo osvedčených kartových hrách).

5. Hrajte sa s domácimi miláčikmi. Už len pohľad na mačiatko naháňajúce svoj vlastný chvostík môže pôsobiť uvoľňujúco a inšpirujúco - tešiť sa aj z každodenných drobností.

6. Pripravte pre partnera zábavné výletné popoludnie. Aj známu prechádzkovú trasu môžete oživiť drobnými odkazmi, či úlohami.

7. Skúste sa spolu naučiť niečo nové - spoločenské tance, bedminton alebo pár kúzelníckych trikov, prípadne skladať z papiera zaujímavé tvary, predmety.

8. Spoločne pripravte pre deti hľadanie pokladu niekde na chalupe alebo aj v parku.

9. Zorganizujte popoludnie/večer s vtipnými videami, komédiami alebo vyhľadávaním vtipov.

10. Spoločne zorganizujte tematickú rodinnú oslavu - v štýle 30-tych rokov, hippies, v rolách známych filmových postáv...

Dobrou príležitosťou môžu byť aj sviatky, resp. prípravné obdobia. Prekvapiť manžela/manželku adventným kalendárom, s aktivitami, po ktorých túži a cez bežný rok ste na ne nemali čas. V narodeninový deň prekvapiť tajnými odkazmi, donáškou kvetov alebo pozvánkou na rande.

Nechajte sa inšpirovať a popusťte uzdu svojej fantázie. Určite prídete na ďalších desať iných spôsobov ako vniesť hravosť a zábavu aj do všedných dní.

Helena Sochnová

V minulosti pracovala v oblasti marketingu a obchodu. Je vydatá, má dve krásne dcéry a kocúra. Popri rodičovskej dovolenke začala písať, posledné tri roky pôsobila ako redaktorka v časopise MIRIAM. Popritom sa venuje službe v platforme Kresťania v meste a učí náboženstvo na súkromnej škole v Bratislave.