Vitamín D - nezabudnite sa Dotýkať

08.02.2024

Pred pár týždňami ma skolila chrípka. Viete, to je ochorenie, pri ktorom my muži takmer "zomierame" (kašlík, soplík, troška teplotka, ...). Keď som už pár dní takto polihoval v posteli a bol nepoužiteľný pre akékoľvek činnosti ... manželka len tak medzirečou poznamenala: "... možno si si to "D-éčko" predsa len mal naordinovať už skôr". Je pravda, že takéto jej odporúčania už od nástupu jesene som prešiel s nadhľadom chlapa ... "jasné, jasné ..." a s tak troška ironickým "úsmevom popod fúz". Pamätám si, ako mi niekoľkokrát pripomenula, že D-éčko je veľmi dôležité na posilňovanie imunity organizmu, pretože ak to už nejde prirodzene, s nedostatkom slnečných lúčov a stále kratších jesenných dní to organizmu potrebujeme doplniť aj inak. Veľmi som oceňoval, že mi to teraz nevyčítala, ani nepotrebovala dokazovať, že mala pravdu. Veď sme to aj tak obaja vedeli. A tak v čase mojej rekonvalescencie som si zasa raz uvedomil, že možno nie je na škodu načúvať manželke, keď vyjadrí svoju starostlivosť o mňa a moje zdravie.

A ako to celé súvisí s dotykmi? Jedno z prepojení je v tom, že obe záležitosti tak trocha súvisia so zdravím a imunitou – v jednom prípade telesne a v tom druhom zasa vzťahovo. Ak si chceme vzájomný vzťah naozaj užívať, potrebujeme pestovať blízkosť. Ako to dosiahnuť teraz nebudem rozoberať veľmi podrobne, to by bolo nadlho. Zameriam sa len na fyzickú oblasť.

Možno ste videli vo svojom okolí (alebo dokonca zažili aj na vlastnej koži), že keď fyzické dotyky medzi manželskými partnermi absentujú, je to vonkajší prejav toho, že vo vzťahu to šramotí aj v iných oblastiach. (Nemusí to však byť priamoúmerné). A tiež nie každá dvojica to má nastavené rovnako, preto - neporovnávajme sa!!

Dotykom vieme úplne jedinečne vyjadriť tomu druhému svoju účasť v tom, čo práve prežíva, ako sa aktuálne cíti; a ak to je práve ťažké - že nie je v tom sám. V manželstve máme celú škálu možností – od držania sa za ruky, pohladenia, škrabkania, masáže, cez objatia, bozky, ... až po úplne najintímnejšie spojenie, aké je medzi dvomi ľuďmi možné. Pozor však, dotyky smerujúce k sexuálnemu vyjadreniu lásky nie sú zďaleka jediné možné! A takisto - nemusíme upadnúť do stereotypu, neobmedzujme sa len na fyzické prejavy, na ktoré sme boli doteraz zvyknutí. Ako sa náš vzťah vyvíja a miera intimity medzi nami narastá, máme možnosť objavovať nové. Je tu priestor pre kreativitu.

A ešte späť k imunite – pokiaľ sme fyzické dotyky (najmä tie nesexuálne) zaradili do nášho prirodzeného vyjadrenia lásky svojmu partnerovi, náš vzťah oveľa lepšie odolá prípadným otrasom či výzvam každodenného života. Preto – nezabudnite sa Dotýkať!

Vladimír Sochor, koordinátor NTM na Slovensku