Vitamín E - zistite, čo by druhého potEšilo a urobte to!

08.02.2024

Vitamín E sa v našich lekárničkách nevyskytuje tak často ako jeho známejší súrodenci céčko, béčko alebo déčko. Prirodzene ho totiž nachádzame na našom tanieri, keď si prichystáme niečo z vajíčok, mäsa, ovocia či niektorých druhov orieškov. Tento vitamín je významným antioxidantom, čo v praxi znamená, že chráni bunky v tele pred rozkladaním a udržiava ich v dobrej kondícii. Pomáha tiež pri únave, zvyšuje fyzickú výkonnosť a regeneruje bunky. Jeho účinky sú teda dosť dôležité na správne fungovanie nášho tela. Podobne, ak nie rovnako, pôsobí na dobré fungovanie manželského vzťahu vzájomné tešenie sa. Keď hľadáme, čo by tomu druhému prinieslo radosť, a následne to aj zrealizujeme, upevňuje to náš vzťah, chráni ho pred nudou či stereotypom a udržiava ho v dobrej kondícii.

Niekomu to ide prirodzene a nemusí sa ani na stotinu sekundy zamyslieť, ako svojej manželskej polovičke ulahodiť. Jednoducho jej prinesie raňajky do postele, počas dňa pošle zaľúbenú správu alebo ju večer pozve do kina. Celkom ako keď si éčko naservírujete v rámci svojej stravy. Prirodzene a bez zvýšenej námahy.

Iný (a nemusí ísť iba o perfekcionistu, ktorý sa neuspokojí s minimálne dokonalým darom) sa dosť natrápi, kým aspoň vysonduje, čo by jeho najmilovanejší človek ocenil. Toto je prípad, keď si to éčko musí kúpiť. V manželstve to často prakticky znamená otvoriť ústa a priamo sa opýtať. 

Áno, zvlášť my manželky, otázku "Čo by ťa potešilo, miláčik?" nemáme radi. "To by si mal dávno vedieť!" žiadalo by sa nám neláskavo odvrčať. Ak sa však na položenú otázku nepozrieme ako na príležitosť smečovať, ale naopak vyjadriť svoje túžby, máme šancu prijať spomínaný vitamín a nechať si ním vyhladiť vrásky, zhojiť rany alebo jazvy či predchádzať vzťahovým chorobám.

A tak, priatelia, konzumujme vitamín E často a prirodzene. Hľadajme, čo by našich životných partnerov potešilo, po čom túžia, aké prejavy lásky od nás potrebujú... A ak treba, kúpme si tento antioxidant aj v lekárni (rozumejme inšpirujme sa od priateľov, knihami, či na internete alebo sa naberme odvahu a opýtajme sa).

Ružena Dvorščáková, redaktorka Slovo+