Vitamín K - Komunikujte otvorene a ústretovo

08.02.2024

Určite mi potvrdíte, že komunikácia v manželstve je veľmi dôležitá. Čo však ak to nestačí! Čo ak nestačí sa veľa rozprávať a komunikovať?!

Ako hovorí klasik - nedá sa nekomunikovať! Každú chvíľu niečo komunikujeme - aj vtedy, keď sme ticho alebo mlčíme, keď niečo robíme, alebo sme sami či s niekým, vždy niečo komunikujeme. Aj žena či muž, ktorý nič nehovorí, veľa toho hovorí. Komunikácia sama o sebe ešte nemusí budovať vzťah. Dokonca som presvedčený, že komunikácia môže byť aj škodlivá! Naša komunikácia môže byť (a aj často krát je) sebecká, trestáme, obviňujeme, súdime či využívame – a skryjeme to za pekným slovom – zdieľanie, že chceme byť len vypočutý.

Aby naša Komunikácia vyživovala lásku ako vitamín K, musí obsahovať tieto dve zložky:

Otvorenosť – odhaľovanie seba druhému - chcem sa mu dať spoznať. Hovoriť o sebe nie je ľahké, lebo sa nás to dotýka a bolí to. Radšej sa chceme skryť a zamaskovať sa, zahaliť sa do prázdnych slov, alebo do kritiky či súdu toho druhého. Áno, máme tendenciu odhaľovať toho druhého. A verte, že takáto komunikácia je riadne škodlivá. Máme toľko myšlienok o tom druhom a tak málo o sebe. Aby sme dokázal hovoriť tomu druhému veci otvorene (a nemyslím tým, že povedať tomu druhému otvorene, čo si myslím o ňom J), teda otvoriť sa mu, chce to odvahu. Nehovorím, že mať pocit bezpečia, ale odvahu ísť aj do nebezpečia – že budem zranený/á. Zraniteľnosť – viem, že to znie hlúpo až nelogicky, ale častokrát sa uzatvárame pred druhým, len aby sme neboli zranení, lenže láska je viac ako nebyť zranený. Láska dáva zmysel nášmu životu, a preto sa oplatí otvorenosťou riskovať aj nejaké to zranenie.

Ústretovosť – vyjsť od seba v ústrety k druhému – zabudnúť na seba. Ústretovosť vo vzťahoch s kamarátmi či kolegami nie je až tak ťažká, ale ústretovosť medzi manželmi, ktorí sú spolu každý deň, zdieľajú všetky starosti a sú spolu - ak Pán Boh dá - viac ako pol storočia?

Každý z nás je svet vo svete, ktorého stredom je JA. Všetko, čo vidíme, počujeme, posudzujeme, poznávame, musí byť v súlade s JA. A to isté má aj ten druhý. Vo vzťahoch, kde nie sme s tým druhým dennodenne, tento súlad môže byť ľahko dosiahnuteľný – vyberáme si s kým budeme "súladiť" myšlienky, názory, atď. Aj životného partnera sme si vyberali podľa tohto súladu, lenže po 3-4 rokoch sa to nejako začne rozlaďovať. Vychádzať v ústrety životnému partnerovi chce častokrát naozaj opustiť svoj stred a uveriť, že môj svet nie je jediný svet a že moja pravda nie je jediná pravda, že môj názor nie je ten najlepší názor, že moje potreby nie sú jediné potreby. Táto závislosť na JA sa dá prekonať obnovením viery v naše manželstvo a vzťah. Mať spoločenstvo lásky na celý život je viac ako JA.

Mgr. Kamil Bartko, psychoterapeut, kouč / www.psychoterapeutickaporadna.sk

PS: Kamil Bartko ponúka online diskusiu o komunikácii v manželstve cez Microsoft TEAMS v utorok 13.2. o 20-tej a vo štvrtok 15.2. o 18-tej