Zatvárať šuplíky - úloha na celý život?

04.02.2020

Gary Chapman, autor knihy Päť jazykov lásky, hovorí príbeh z vlastného života, ktorý mu odhalil jeho celoživotnú úlohu...

Boli sme manželmi už niekoľko rokov, keď som si uvedomil, že moja manželka je "otvárač šuplíkov", ale nie je "zatvárač šuplíkov". Neviem, či som bol v tomto ohľade prvé 3 alebo 4 roky nášho manželstva slepý alebo či to bol nový model jej správania, ale v každom prípade ma to poriadne štvalo.

Urobil som, čo som si myslel, že by mal urobiť "dospelý človek". Dal som jej najavo svoju nespokojnosť v tejto veci a požiadal som ju o zmenu. Nasledujúci týždeň som sa starostlivo rozhliadal zakaždým, keď som prišiel do bytu, ... ale k môjmu úžasu sa nič nezmenilo.

Bol som naštvaný vždy, keď som našiel otvorený šuplík. Niekedy som vybuchol. V zásade som kolísal medzi dňami slovných výbuchov a dňami tichého tlenia, ale zúril som stále.

Po pár mesiacoch som sa rozhodol, že využijem svoje pedagogické skúsenosti. Urobím prednášku s názornou demonštráciou. Prišiel som domov, vyložil som všetko z horného šuplíka v kúpeľni, vybral som ho a ukázal som manželke malé koliesko na dne a ako zapadá do koľajničky a vysvetlil som jej, aký je to skvelý vynález. Tentokrát som vedel, že pochopila, ako šuplík funguje a ako vážne celú vec myslím.

Nasledujúci týždeň som netrpezlivo očakával zmenu... Ale žiadna neprišla! Po niekoľko týždňov ma vnútorne zožieralo, kedykoľvek som videl otvorený šuplík.

Potom som jedného dňa prišiel domov a zistil, že naša 18-mesačná dcéra spadla a rozbila si obočie o hranu otvoreného šuplíka. Moja žena Karolyn ju odviezla do nemocnice a tam musela sledovať jej bolesť, keď chirurg zašíval ranu a bála sa, či to nezanechá jazvu alebo nepoškodí zrak.

Keď mi hovorila celý príbeh, musel som ovládnuť svoje emócie. Cítil som sa ako víťaz. Dokonca som sa ani nezmienil o otvorenom šuplíku, ale v duchu som si hovoril: Stavím sa, že teraz už bude šuplíky zatvárať" Vedel som, že toto bol pádny argument, teraz sa musí zmeniť!

... Nezmenila!

Za ďalší týždeň či dva som si uvedomil, že neverím, že sa vôbec niekedy zmení. Sadol som si, aby som analyzoval svoje možnosti. Napísal som si ich:

1. Mohol by som ju opustiť!

2. Mohol by som sa naštvať, kedykoľvek sa pozriem na otvorený šuplík - od teraz až do svojej smrti alebo jej smrti... alebo

3. by som ju mohol brať ako "otvárača šuplíkov" a vziať na seba úlohu tie šuplíky zatvárať.

Keď som tieto možnosti preberal, možnosť číslo jeden som hneď vylúčil. Pri pohľade na číslo dva som si uvedomil, že keď sa naštvem vždy, keď odteraz až do smrti uvidím otvorený šuplík, budem naštvaný veľkú časť svojho života. Usúdil som, že najlepšia je možnosť číslo tri: zmieriť sa s tým, ako s jednou z jej nedokonalostí.

Rozhodol som sa a šiel to domov oznámiť. "Karolyn", povedal som, "vieš, ten problém so šuplíkmi ..."

"Gary, prosím ťa, nezačínaj s tým zase", odpovedala.

"Nie", hovorím, "mám riešenie. Odteraz sa o to nemusíš starať. Dokonca už žiadny ďalší šuplík nemusíš zatvárať. Vezmem si to do svojej pracovnej náplne a náš problém so šuplíkmi je vyriešený!"

Od toho dňa ma otvorené šuplíky nevzrušujú. Necítim žiadne emócie, žiadne nepriateľstvo, ... jednoducho ich zatváram. Je to moja práca. A keď prídem dnes večer domov, zaručene tam budú na mňa čakať otvorené šuplíky. Zavriem ich a bude mi dobre.