Zlodejka vďačnosti - júnová inšpirácia

12.06.2020

Spozorovali ste aj vy v uplynulých korona-týždňoch, koľko vecí považujeme v našom vyspelom svete za samozrejmosť? Ísť si nakúpiť do perfektne zásobených obchodov kedykoľvek sa nám to hodí, poslať deti do školy, cestovať bez obmedzení, chodiť na kávičku s priateľmi, stravovať sa počas pracovného týždňa v reštaurácii, využívať športoviská a zábavné centrá od výmyslu sveta... Áno, jednou z ľudských vlastností je, že dobré veci, ktoré máme, časom začneme pokladať za samozrejmosť - často až do chvíle, kým ich nestratíme.

A táto ľudská vlastnosť sa nevyhýba ani manželstvu. Po niekoľkých rokoch manželstva veľmi ľahko môžeme začať brať svojho manželského partnera ako samozrejmosť. Prestaneme byť nadšení z toho, že sa každé ráno budíme vedľa milovaného človeka, prestaneme sa tešiť z tohto blízkeho exkluzívneho vzťahu, prestaneme si všímať jeho či jej kvality aj množstvo vecí, ktoré robí pre nás a o ktoré sa už my nemusíme starať... No a začneme sa zameriavať viac na to, čo nerobí, čo by bolo treba zmeniť, čo nám vo vzťahu chýba... a takto veľmi nenápadne začíname prežívať aj vyjadrovať nespokojnosť - stále niečo chýba, mohlo by byť lepšie, vždy by sa dalo viac... a prestávame vyjadrovať vďačnosť za toho druhého, veď to, čo robí, je predsa samozrejmé...

Podľa mnohých odborníkov, ktorí skúmajú manželstvo, je vyjadrovanie vďačnosti jeden z najlepších spôsobov, ako udržať vysokú kvalitu manželstva. Ak je to tak, ako môžeme aj po rokoch manželstva prežívať vďačnosť voči svojmu partnerovi? Prestaňme považovať dobré veci za samozrejmosť! ... a pocit vďačnosti sa dostaví... No a potom sa rozhodnime pravidelne svoju vďačnosť vyjadrovať. Vyjadrovanie vďačnosti je veľmi mocný nástroj - je prínosom pre toho, komu je určené rovnako ako pre toho, kto ho dáva.

Ak chcete prebudiť driemajúcu vďačnosť za svojho manželského partnera, môžete použiť nasledovný zoznam vlastností. Vyberte z neho desať, ktoré si na svojom partnerovi vážite a za ktoré ho obdivujete. Pri každej z nich si spomeňte na jednu situáciu, kedy sa táto jeho vlastnosť prejavila a povedzte sami sebe: "To je skvelé, že môžem s týmto človekom zdieľať svoj život". No a potom si nájdite čas, kedy to svojmu manželskému partnerovi vyjadríte. Majte tento zoznam po ruke a z času na čas si pripomínajte, čo si na svojom partnerovi ceníte a vyživujte tak vďačnosť za svojho manželského partnera.

Nedovoľte samozrejmosti, aby z vášho vzťahu ukradla vďačnosť!