Do rôznych nádob ľudia odnepamäti vkladali odkazy, ktoré považovali za mimoriadne dôležité a dúfali, že sa dostanú k ďalším... A naopak tí, čo sa k takémuto odkazu dostali, s napätím odhaľovali správu, ktorú zanechal niekto pred nimi.

V Košiciach zozbierali skúsenosťami overené odkazy manželských párov z Východného Slovenska. Tu je aspoň malá ochutnávka:

"Pieseň Bok po boku som zložila manželovi k 20. výročiu nášho manželstva. Najväčšia hodnota manželstva pre mňa po tých 20-tich rokoch je rešpekt, sloboda a úcta. Nevieme to však poskytnúť druhému, pokým sa nenaučíme rešpektovať sami seba, byť slobodnými a vážiť si samých seba."

Odkaz od manželov, ktorí sú spolu 55 rokov a ktorých fotografia vo fotosúťaži v Prešove získala cenu predsedu PSK: Láska, úcta, porozumenie aj v chladnejších dňoch manželského života...

... svojho času istá manželka mala manžela bez práce. Aby mu pomohla prekonať náročné obdobie, písala mu spústu odkazov na papierové lístočky s rôznymi povzbudeniami: Dôverujem ti.. Si vzácny! ... Obdivujem ťa v tomto... Všetky podpísala svojou originálnou skratkou "OV" - ovsená vločka, keďže teda nebola taká jemná a štíhla ako snehová vločka......


Aj takto vyzerali podujatia NTM 2023 v rôznych častiach Slovenska: Večery pre páry, Duet tour, ocenenia dlhoročných manželstiev,...: